Коротке визначення гідропоніки. Що це. Як це. Для чого це.
 
Визначення гідропоніки.
Гідропоніка - це спосіб вирощування рослин на штучних середовищах без ґрунту. При вирощуванні гідропонним методом рослина харчується корінням не в ґрунті, більш менш забезпеченому мінеральними речовинами і поливається чистою водою, а у волого-повітряному, сильно аерируемом водному, або твердому, але пористому, волого- і повітроємному середовищі, що сприяє диханню коренів, і вимагає порівняно частого (або постійно-краплинного) поливу робочим розчином мінеральних солей, приготованим за потребами цієї рослини. Як такі замінники можуть використовуватися гравій, щебінь, пісок, а також деякі пористі матеріали - керамзит, перліт, вермикуліт та ін.

Слово гідропоніка походить від грецького υδρα - вода і πόνος - робота "gidroгідро-вода" і "поно - робота".

 
Як працює гідропоніка.
Коренева система рослин при вирощуванні їх методом гідропоніки розвивається на твердих субстратах, що не мають поживного значення, у воді або у вологому повітрі (аеропоніка). Прикладом органічного субстрату є кокосове волокно: це перемелена шкаралупа і лико кокосового горіха, з якої вимиті солі заліза і магнію. Природа передбачила кокосове волокно як початковий ґрунт для коріння новонародженої пальми. Кокосове волокно легше за воду, тому при поливі не утоплюється як грунтоґрунт, а набухає, наповнюючись повітрям. Кожне волокно містить у своїй товщі велику кількість пор та канальців. Силою поверхневого натягу канальці заповнюються робочим розчином, але кореневий волосок випиває вміст, проростаючи поруч. Гладка поверхня волокна дозволяє кореню вільно ковзати від випитої мікропори до наступної. Мережею мікротрубочок кокосове волокно розподіляє воду та повітря за всім своїм обсягом. Волокно кокоса, як повністю рекультивований, екологічно дружній субстрат, використовується на багатьох голландських гідропонік-фермах при вирощуванні багаторічних рослин, наприклад, троянд.

 
Де застосовують гідропоніку.
Виснаження та забруднення земель ще не очевидне, але нестача води вже гостро відчувається в деяких регіонах, наприклад, в ОАЕ, Ізраїлі, Кувейті. У цих регіонах гостро постає проблема зрошення. В даний час до 80% всіх овочів, зелені, фруктів в Ізраїлі вирощується гідропонним способом. Армія США завжди має все необхідне для розгортання в польових умовах гідропонних теплиць для овочів і зелені. Гідропоніка - ідеальне рішення для спекотних посушливих країн, тому що при економії води в рази можна знімати багато врожаїв за рік.

При тепличному вирощуванні у північних широтах гідропоніка також показує відмінні результати за наявності штучного освітлення.

Розвиток гідропоніки у Росії пов'язані з зростаючим інтересом до т. зв. "малим фермерським господарствам", де на невеликій площі можна вирощувати зелень, овочі, квіткові та ягідні культури. Все більшою популярністю користуються модульні системи крапельного поливу. Вони дозволяють створити за короткий термін і за невеликих витрат зрошувальну систему як для традиційного земельного вирощування, так і для гідропонних установок типу краплинного поливу.