Дехто каже, що важливо мріяти про велике… і це так! Але що якщо ця мрія вже здійснилася? Що, якби вирощувати здорові рослини та рибу можна було в такому маленькому приміщенні, як ваша шафа? В аквапоніці, як і в гідропоніці, рослини ростуть у середовищі без ґрунту, де коріння постійно зволожується. Враховуючи, що аквапоніка дозволяє вирощувати безліч рослин, вона швидко стала популярною в регіонах світу, що розвиваються. Aquaponics пропонує одну з найдоступніших концепцій самодостатнього домашнього господарства.

Чому Аквапоніка?

Аквапоніка пропонує ті ж переваги, що й гідропоніка щодо збереження та оптимізації води, а також дозволяє вирощувати рибу для нашого споживання. Аквапоніка споживає на 90% менше води на одну рослину, ніж у традиційному сільському господарстві. Поточні екологічні проблеми у світі включають інтенсивні та часті посухи, коли посіви висихають на полях і залишають фермерів без роботи, історичні озера та річки висихають, а також міжнародні конфлікти через використання води. Приклавши зусилля, необхідні для того, щоб нагодувати золотих рибок, ви можете доставляти багату на поживні речовини воду безпосередньо до рослин, виключаючи можливість зайвого зрошення і зводячи до мінімуму швидкість випаровування.

Тому аквапонічні системи всіх типів і розмірів можна знайти по всьому світу, де вони найбільше потрібні. Причина цього в тому, що у робітників у країнах немає часу на тонке налаштування гідропонних систем; Аквапонічна система вимагає годування та спостереження лише один раз на день для отримання багатого білком урожаю. Уявіть, що ви готуєте цілу рибу та салат, не виходячи зі свого туалету чи балкону.

Ми настійно рекомендуємо вам прочитати наш «Практичний посібник: гідропоніка», оскільки він є основою для аквапоніки та охоплює елементи, які тут не розглядаються.

Як це працює?

Домашня екосистема Аквапонічні системи дуже схожі на екосистему, що функціонує, де рослини і риби потребують один одного в рівновазі для плідного виживання. У гідропонній системі вам доведеться вливати живильні розчини, щоб рослини залишалися живими і процвітаючими, тоді як в аквапоніці це так само просто, як годування золотої рибки. Якщо рослини в системі використовують усі поживні речовини, які виробляють риби, залиште воду чистою. , і здаються здоровими, отже, система перебуває у рівновазі. Якщо вода чиста, але рослини борються, значить риб не вистачає відходів. І навпаки, якщо рослини виглядають здоровими, а вода каламутна, то риба виробляє надто багато відходів і може бути смертельною. Найбільш специфічною екосистемною подібністю аквапоніки є цикл азоту. Риба у водоймі з'їдає певну їжу, яка потім призводить до виділення відходів, багатих на аміак. Аміак, навіть у малих концентраціях, дуже небезпечний для риб, і його кількість зростатиме лише в тому випадку, якщо не буде нічого для його видалення. На щастя, аміак стає їжею для рослин, що потім приводить систему до рівноваги.
Цикл азоту Але чи це так просто, як згодовувати рослинам аміак? Насправді ні. Аміак – непридатна для рослин форма азоту. Коли риба виробляє відходи, багаті аміаком, різновид корисних бактерій, відомих як Nitrosomonas, перетворює їх на нітрит, який потім перетворюється на інші корисні бактерії, Nitrobacter, на нітрат. Нітрат, найменш токсична форма азоту для риб, потім споживається рослинами як потужне добриво. Ми рекомендуємо вам подивитися на наш посібник з гідропоніки для більш докладного пояснення механіки насосів, води, аераторів та рослин.
Різні системи

Аквапонне садівництво має бути дуже складним. Було розроблено низку систем, які слідують одним і тим же основним принципам і містять коригування, що залежать від масштабу, потреб підприємства та бажаного результату. Щоб звузити область пошуку, ми склали опис трьох найбільш успішних систем, які, на наш досвід, виконують свою роботу. Крім практичності, ми також перевірили список, щоб він був максимально рентабельним.

Система безперервного потоку Образ, який ви, швидше за все, маєте у своїй голові системи, в якій вода безперервно циркулює, відомий як система безперервного потоку. Ця система підтримує постійну циркуляцію води до коренів, що дозволяє рівномірно розподіляти поживні речовини водолюбними рослинами. Хоча деякі з цих систем підтримують коріння повністю зануреним у воду, система поживної плівки - це система, в якій кінчики коренів постійно контактують з водою, не будучи повністю зануреними у воду. занурений, що економить енергію та збільшує аерацію.
Переривчастий потік У прагненні як зберегти енергію, так і дозволити рослинам тримати своє коріння під водою більшу частину часу, була створена система, відома як Переривчастий потік. Ця система ідеальна, якщо ваша система не підключена до сонячної батареї, ви х

Отите економити енергію і хочете вирощувати рослини, які краще залишаються у воді, наприклад, салат. Система переривчастого потоку працює за таймером, який включає насос для заповнення щогодини заповнювати грядки водою з акваріума. Потім резервуар для вирощування випорожнюється через постійні зливні отвори на дні, які відправляють воду у резервуар для риби. Така система усуває необхідність у насосі безперервного наповнення та насосі безперервного зливу.
Система затоплення та дренажу Також широко використовується в гідропоніці система затоплення та дренажу відома як проста система. Крім базового, у ньому є занурювальний насос із таймером. Лоток для вирощування наповнюється водою з акваріума два-чотири рази на день приблизно по 30 хвилин кожен: це відповідає 15 хвилин затоплення та 15 хвилин спорожнення за цикл. Зручність у тому, що вода та поживні речовини можуть бути в порядку налаштовані для досягнення оптимального здоров'я та врожайності рослин. Нагадуємо, що за цією системою потрібно часто спостерігати, оскільки невчасне затоплення може призвести до того, що рослини залишаться без води довше, ніж зможуть вижити. Коли рослини досягають точки в'янення, шляху назад не буде.
Живі компоненти аквапоніки

Риби Риба – це те, що відрізняє аквапонічне землеробство від гідропоніки. Хоча може здатися, що підключення рослин до чаші із золотою рибкою допоможе, вам також необхідно взяти до уваги здоров'я риби, щоб отримати здорову їжу. Зазвичай в аквапоніці використовуються тилапія, короп. і сом. Кожну рибу слід ретельно досліджувати щодо конкретних звичок годівлі і розмноження, які визначать розбіжності у управлінні. Тілапію зазвичай рекомендують як найкращу рибу для новачків, які бажають навчитися на власному досвіді, і, звичайно ж, як універсальну рибу, яку вживають у більшості культурних страв. Насправді вирощування тилапії велося єгиптянами 4000 років тому. Зручно, що тилапія - витривала риба, яка може витримувати невдачі у ситуації низької аерації, підвищеного вмісту аміаку, хвороб та паразитів, перепадів температури тощо. буд. і більшість інших чинників стресу. Враховуючи їхню витривалість, тілапія також може їсти все, що завгодно. Їхній раціон можна навіть доповнити кухонними відходами, такими як рис і хліб. Рекомендується годувати тилапією 1 фунт тилапії на 10 дорослих риб до 4 разів на день. Тілапію також можна годувати з водоростей, що ростуть в акваріумі, які містять безліч поживних речовин, необхідних для здорового розвитку. У резервуарах, залишених на сонці, швидко розвиваються водорості, які можуть мати тілапію.
Рослини - це складні організми, які мають настільки ж широкий спектр властивостей, як і потреби. Як і будь-який складний організм, рослин мають клітини, які спеціалізуються на певних функціях, таких як: структурна підтримка, транспортування поживних речовин, створення коренів, перетворення світла в їжу і навіть дихання! Цікаві групи цих клітин разом зазвичай уявляють себе як помітні частини рослини, такі як: коріння, стебла і квіти. Щоб отримати докладнішу інформацію про рослини та їх потреби в поживних речовинах, див. наш «Практичний посібник: гідропоніка»
Корисні бактерії Корисні бактерії також є необхідним компонентом цієї системи, але природним чином зустрічаються у повітрі та воді. Вони необхідні перетворення аміаку з рибних відходів у форму азоту, яка може використовуватися рослиною. Не використовуйте водопровідну воду, оскільки вона містить хлор, який перешкоджає росту водоростей. В ідеалі використовуйте дощову воду або воду з колодязя для аквапонічного саду з додатковою склянкою води з близької здорової водойми, щоб ввести достатню кількість корисних бактерій.
Системні міркування

Перш ніж встановлювати аквапонічну систему в зручному для вас будинку, необхідно взяти до уваги деякі міркування, щоб мінімізувати будь-які можливі перешкоди.

Риба поза водою? По-перше, як в акваріумі, так і в лотку для вирощування слід використовувати поплавкові клапани, щоб не допустити переливу та відсутності води. Уявіть, що лоток із рослинами наповнюється водою на 30 хвилин у системі повені та зливу, де риба залишається сухою на такий самий час! Ця помилка типова для тих, хто має досвід створення гідропоніки, яка дозволяє водойм висохнути. По суті переконайтеся, що вся система має більше води, ніж необхідно в піддоні для рослин.
Структурна підтримка Переконайтеся, що ваша конструкція міцна та посилена! Кожен галон води дорівнює 8 фунтів плюс скільки у вас є риби. Рекомендується тримати більш важкі частини системи нижче землі.
До водоростей чи не водоростей? Хоча сонце сприяє зростанню водоростей, які харчуються тилапією, вони також можуть викликати засмічення фільтрів та трубок, що може спричинити раптові зміни для риб та рослин. Чим менше акваріум, тим сильніше сонце впливає

перетуру води; зворотне також правильно. Такі різкі перепади можуть бути смертельними для риб. Найбезпечніший варіант – тримати акваріум у тіні від сонячного світла.
Перевірте систему! Після того, як ви налаштували свою систему, запустіть її протягом кількох днів, перш ніж заводити нову рибу. Було б прикро втратити першу групу риб через технічну помилку, яку легко уникнути. Це також було б ідеальним часом для практики використання тестів рівня pH, аміаку, нітритів та нітратів, які мають стати звичкою для вашої системи, щоб досягти рівноваги.
Загальні перші проблеми Тут ми позначимо деякі спільні проблеми, що виникають у аквапоніці. Ми розповімо, що вони можуть означати і що робити:

ковтання риби Ваші риби проводять більшу частину часу на поверхні, хапаючи ротом повітря? Швидше за все це означає, що у воді недостатньо кисню. Це можна виправити, переконавшись, що ваш повітряний насос працює, або змусивши воду, що виходить з лотка для вирощування, перетікати каскадом в акваріум при виході, щоб сприяти подальшій аерації.
Цвітіння водоростей Якщо вода починає ставати червоною або зеленою з видимими водоростями, можливо у вас цвітіння водоростей. Це відбувається внаслідок надлишку поживних речовин у воді. Ви можете менше годувати рибу, щоб ніякий корм не плекав водорості. Зростання водоростей на стінах може бути ознакою надто великої кількості сонячного світла, і його можна виправити, затінивши акваріум.
Слабкі рослини? Ваші рослини виглядають жовтими чи слабкими? Якщо рослинам бракує поживних речовин, рекомендується використовувати органічні добрива, наприклад екстракт морських водоростей. Не використовуйте синтетичні добрива, оскільки вони можуть бути смертельними для риби!
Неприємні шкідники. Ознаки слимаків або равликів у системі можуть бути звичайним явищем, оскільки здається, що їх залучають постійно вологі місця. Якщо ви не можете зірвати їх та згодувати рибу, рекомендується затопити та осушити лоток для вирощування; це повинно змити їх прямо в пащу голодної риби.
Мертва риба. Виявлення мертвої риби у вашому організмі може бути ознакою багатьох проблем. Зазвичай це відбувається через надлишок аміаку, що може означати, що в системі недостатньо рослин та бактерій, що руйнують азот. Вбивство риби може статися, якщо вода не аерується належним чином через поломки повітряного насоса. Найголовніше - негайно видалити та утилізувати мертву рибу.
Давайте почнемо! Тепер, коли ви знаєте всі основи аквапонічного вирощування, ви готові розпочати роботу! Ми порадили б почати з салату-латуку, оскільки це рослини, які легко ростуть без особливих коригувань і можуть бути легко замінені, якщо ви спочатку зробите які-небудь помилки. Досвід буде вашим найкращим учителем. Не чекайте, що ваша система спочатку буде ідеальною, але незабаром стане!