Вплив висвітлення на працездатність людини – наша тема для сьогоднішнього обговорення. Оскільки більшість людей проводять більшу частину свого дня на роботі, не дивно, чому якісне штучне освітлення по-справжньому важливе.

Окрім очевидних естетичних переваг хорошого освітлення, воно необхідне для здоров'я співробітників та підвищення продуктивності праці.

На протязі для будь-яка людина відчуває як втому, так і сплески активності. Це абсолютно нормальне явище, на яке впливають світло і наш внутрішній біологічний годинник. До речі, сьогоднішні технології зробили крок настільки вперед, що було винайдено біоосвітлення, яке здатне керувати нашими біоритмами для:

по-перше, збільшення продуктивності праці;
по-друге, поліпшення самопочуття та настрої.
Вплив висвітлення на працездатність людини
Багато досліджень показують той самий результат – висвітлення має безпосередній вплив на нас і наше самопочуття. Що це означає? Якщо у вас на роботі погане світло, то ви можете відчувати:

Постійний головний біль;
Швидку втому;
Дискомфорт;
Безсоння;
Відчуття піску у власних очах;
Зниження працездатності;
Поганий настрій.
До того ж світло впливає на наші біоритми. Існує один незаперечний факт – природне світло позитивно впливає на нашу активність. Ми можемо переробити купу справ і не втомитися. У той самий час, як штучне світло позначається нашої активності негативно.

Ви можете це помітити одну особливість – влітку ми сповнені енергії, а взимку навпаки. Вся справа у довжині дня. Світло впливає на світлочутливий пігмент у нашому оці, а це безпосередньо впливає на наші циркадні цикли.

Що таке циркадні цикли?
У цей момент ви поставите запитання – що таке циркадні цикли? Циркадні цикли - це цикли, які повідомляють нашому організму, коли спати, не спати і їсти. Іншими словами, це біологічні та психологічні процеси, які щодня коливаються у передбачуваних закономірностях.

Цей внутрішній годинник знаходиться під впливом зовнішніх сигналів, таких як сонячне світло і температура, які допомагають визначити, як почувається людина в різний час дня – активним/втомленим, бадьорим/сонним тощо.

Циркадні цикли регулюються майстер-годинами, групою нейронів, званих супрахіазматичним ядром, розташованих у гіпоталамусі. Цей майстер-годинник транслює сигнали з навколишнього середовища в наш організм. Наприклад, як ми потрапляємо в темне приміщення або вимикаємо світло, рецептори в наших очах передають про це сигнал по супрахіазматичному ядру, яке потім стимулює вироблення мелатоніну, гормону, що викликає сонливість. Або, навпаки, якщо ми опинилися у освітленому приміщенні, починається вироблення кортизолу – гормону активності.

Прояви циркадних ритмів
Циркадні ритми були критично важливими протягом усієї еволюції, дозволяючи тваринам готуватися до майбутніх змін у навколишньому середовищі. Сьогоднішні дослідження показують одне – порушення циркадного ритму призводить до негативних наслідків нашого організму. Якщо ваш циркадний ритм порушено, у вас може виявитися:

Ожиріння;
Діабет;
Депресія;
Біполярний розлад;
Порушення концентрації тощо.
Управління біоритмами за допомогою освітлення
Як ми сказали вище, більшість робочого часу люди працюють в офісі/на складі/заводі при штучному освітленні. Причому у багатьох офісах та складах навіть у літній період природного освітлення не вистачає. Що вже говорити про зиму, коли ви приїжджаєте на роботу в темний час доби і повертаєтеся рівно в таке саме.

Тому в такий момент часу не дивно, що через штучне освітлення в людському організмі пригнічується вироблення мелатоніну. Людина не відчуває своєчасної сонливості, але при цьому і сплески активності у неї також знижуються. Це призводить до погіршення концентрації уваги та настрою.

Як результат – порушення сну та негативний вплив на здоров'я.

Що робити у цьому випадку?
На закінчення можна сказати, що вироблення необхідних гормонів можна регулювати за допомогою якісного освітлення. Саме воно допомагає людині зберігати циркадні ритми, потрібний час бути бадьорим, а потім своєчасно відчувати втому.