Робимо розрахунок кількості світильників


В останні роки технічний прогрес зазнає бурхливого розвитку. Створення потужних світлодіодів призвело до створення технічно нового освітлення для рослин. За допомогою світлодіодів з'явилася можливість розділяти та регулювати довжину хвилі від джерела. Встановлювати окремо потужність світлового потоку кожної довжини хвиль окремо. З'явилася можливість створення фітосвітильника для рослин, в якому керований світловий потік. Це можна порівняти з керуванням пінанням для рослин. Раніше вносили органіку у ґрунт. Ми навчилися вносити потрібну органіку у потрібній кількості на певну площу та під певну рослину. Вносячи органіку, отримували високі врожаї. Але людина ще не знала, які мікроелементи для рослини корисні і в якій кількості. В результаті наукового прогресу, людина навчилася правильно годувати рослини готовими мікроелементами та мінералами. З'явилися мінеральні добрива. Наукові дослідження та досвід дозволили тепличним технологіям повністю відмовитися від ґрунту та перейти на технологію гідропоніки. Тепер аграрії годують кожну рослину поживними розчинами, що містять все необхідне для розвитку рослини і не заважають розчину нічого зайвого.
Як це все схоже на еволюцію сьогоднішнього освітлення. Ми використовуємо різні джерела освітлення (натрієві, галогенні лампи та навіть люмінісцентні). Точнісінько знаємо якими лампами, для якої рослини потрібно висвітлити необхідну площу, щоб отримати високий урожай. Як це схоже на годівлю рослини просто органікою. Але наука і тут робить свої корективи. Виявляється, рослині необхідний не весь видимий нашим оком спектр світла, а лише окремі його хвилі. Якщо порівняти його з мікроелементами, то найближчим часом наукові дослідження та досвід повинні навчити нас правильному освітленню рослин. Кожній рослині на певному етапі розвитку необхідне різне харчування та різне освітлення.
Спробуємо розібратися в досвіді освітлення світлодіодами.

На першому етапі визначимося навіщо нам штучне висвітлення.
1. Під штучним освітленням можна вирощувати в приміщенні, де взагалі немає сонячного світла. Для цього необхідні потужні джерела, які повністю замінять сонячне світло.
2. Майже такі потужні джерела потрібні у разі короткого дня, якщо нам необхідно збільшити довжину світлового дня.
3. Менш потужні джерела необхідні збільшення світлового потоку. У похмуру погоду в теплиці, на балконі або в кімнаті біля вікна світла просто не вистачає, і його потрібно додати.

На другому етапі нам необхідно зрозуміти, чим виміряти освітлення для рослин. Світло для рослин – за науковим називається фотосинтетично активна радіація або ФАР. ФАР можна вимірювати двома способами.
1. Ватт - це один Джоуль енергії, що виділяється в секунду. У Ват на квадратний метр можна вимірювати як потужність світлового потоку окремо взятої хвилі спектру, так і цілу ділянку (наприклад синій, зелений або червоний).
2. PPF (потік фотонів фотосинтезу) – дозволяє вимірювати спектральну опроміненість рослин. Вимірюється як µmol/s/м² (мікромоль за секунду на квадратний метр). Цей вимір дозволяє визначити корисність світлового потоку рослини.

На третьому етапі спробуємо знайти в літературі, якій рослині скільки фотонів необхідно. Не маючи (наразі) особистого досвіду, на підставі чужих досліджень та тверджень, я вивів щось середнє для певних груп рослин.
1. 75 µmol/s/м² необхідно для проростків зерна, грибів, орхідеї.
2. 150 µmol/s/м² споживають зелені рослини, пряні трави, коренеплоди.
3. 250 µmol/s/м² бажають полуниця, перець, дрібні томати (чері), цитрусові.
4. Більше 300 µmol/s/м² вимагатимуть великі томати, огірки, баштанні.
Ці дані, звісно, необхідно перевіряти.

На четвертому етапі спробуємо обчислити скільки світильників необхідно на певну площу, скажімо 100 квадратних метрів для великих томатів.
1. Розрахуємо необхідну кількість µmol/s/м² - 100 м² х 300 µmol/s/м² = 30000 µmol/s/м²
2. Розрахуємо кількість світильників. Оптимальним для томатів є світильник RDM-ПЕРЕМОГА 160 Вт. Його PPF становить 510 µmol/s/м². Отже необхідно 30000 µmol/s/м²: 510 µmol/s/м² = 59 світильників.

У нас лишається без гарантії третій етап. Тому, перш ніж переобладнати (або обладнати) свою теплицю світлодіодними фотосвітильниками, візьміть 3-5 штук та проведіть досвідчене випробування. Пам'ятайте, що мінеральними добривами рослинники теж не відразу навчилися правильно користуватися.