Вирощування Cannabis sativa L.для медичних цілей означає, що його вирощування має відповідати суворим стандартам якості, таким як GMP (Належна виробнича практика) та GACP (Належна практика ведення сільського господарства та збору), або вже зараз, або в найближчому майбутньому. У них викладаються мінімальні вимоги до виробників, щоб вони створювали високоякісні та стабільні продукти, які згодом будуть затверджені агентствами, які відповідають за ліцензування виробництва та продажу фармацевтичних продуктів. Вимоги GMP стосуються поводження з продуктами, очищення устаткування, що використовується їх виробництва, упаковки, забезпечення якості тощо. буд., тоді як вимоги GACP конкретизують керівні принципи практики вирощування. Для кінцевого користувача продукту це гарантія того, що він був виготовлений у стерильному та безпечному середовищі, що продукт завжди один і той же,

Чи потрібна сертифікація GMP для індустрії медичного каннабісу?

Він ще не застосовується у всіх країнах, де культивування канабісу з медичною метою є законним, але, схоже, це стане нормою. Це пов'язано з тим, що канабіс вважається ліками і, отже, повинен відповідати тим же правилам, що регулюють фармацевтичну промисловість, і сертифікація GMP є одним із них. Навіть якщо це ще не зроблено, це може бути причиною деяких втрачених продажів, тобто способом диференціювати пропонований продукт і позиціонувати його як переважаючий канабіс, виготовлений без GMP, та його похідні.

Що означає GMP з технічної точки зору?

Нижче наведено короткий виклад вимог GMP. Щоб переглянути всі ресурси, клацніть посилання наприкінці цього документа.

Співробітники

Персонал підприємства з вирощування повинен мати відповідну освіту для роботи, а також навчатися вимогам GMP. Кількість людей, що взаємодіють з продуктом, повинна бути скорочена до необхідного мінімуму, їхня робота повинна періодично перевірятися, а записи про навчання повинні вестись із зазначенням того, що всі необхідні тренінги були пройдені, особливо коли йдеться про персонал, який працює з токсичними речовинами, високоактивні, інфекційні чи сенсибілізуючі матеріали.

Устаткування

Обладнання, що використовується для виробництва канабісу, таке як лави, освітлення, іригаційні системи, системи опалення, вентиляції та кондиціювання, контейнери для зібраного врожаю і т. д.:

повинні бути виготовлені з матеріалів, що витримують стерилізацію різними хімікатами.
не повинно бути пристроїв, які можуть легко збирати пил, хвороботворні мікроорганізми та інші речовини, які можуть забруднити продукт
повинні бути закриті або повністю закриті рухомі частини, такі як шестерні трансмісії, ланцюги, що рухаються, і вентилятори
не повинні бути виготовлені з матеріалів, схильних до виділення частинок
повинні бути виготовлені з нетоксичних, стійких до корозії та нереактивних матеріалів, якщо вони вступають у контакт із продуктом
В ідеалі має бути якісна техніка, не схильна до несправностей. Якщо обладнання необхідно відремонтувати, слід уникати використання тимчасових рішень, таких як стрічка. Записи про технічне обслуговування повинні вестись для всього обладнання.
мають бути спроектовані так, щоб полегшити очищення, а також візуальний огляд потенційних проблемних ділянок
Стерилізація

GMP-Cleaning-Cannabis-Grow.jpg

Повинна бути розроблена програма санітарії, яка буде доступна всім співробітникам, що беруть участь у користуванні продуктом. Програма санітарії визначає частоту та методологію очищення та є частиною СОП вирощування (стандартні робочі процедури). Прибирання має дезінфікувати виробничі приміщення та обладнання. Всі залишки речовин, що чистять, повинні бути ретельно видалені, і повинен вестися санітарний облік, який може чітко продемонструвати санітарні методи вирощування.

Освітлення для медичного каннабісу та відповідність GMP

Усі описані вище правила щодо обладнання стосуються постачальника освітлення для вирощування канабісу. По суті це означає, що світильники повинні:

бути легко очищуваним
виготовлений з нетоксичних матеріалів
спектр повинен бути високої якості, щоб урожайність та профілі каннабіноїдів узгоджувалися
Світильники повинні бути високої якості, щоб їхня світловіддача не знижувалася швидко і різко, що впливало на світловіддачу. Це також стосується розподілу за довжинами хвиль у діапазоні, тобто. спектр повинен залишатися без значних змін протягом усього терміну служби світильників, щоб забезпечити постійний вихід та виразність каннабіноїдів.
Це виключає використання ламп HPS у вирощуванні каннабісу, що відповідають вимогам GMP/GACP. Їхнє світло швидко втрачає інтенсивність, створюючи відмінності між циклами зростання. Загалом лампи HPS створюють погану однорідність світла, що призводить до різноманітності врожаю. У разі поломки лампи всередині лампи HPS, вся кімната опиниться під загрозою, оскільки натрій і ртуть, що становлять внутрішню частину лампи, розсіюватимуться по всьому навісі.

Коли доходить до світлодіодної технології, все не простіше. Більшість світлодіодних світильників мають глибокі ребра, які використовуються як інструмент для відведення тепла. Лампи добре видаляють надлишки тепла і направляють його вгору та від рослини, але їх дуже важко чистити. Потрібен спеціальний набір інструментів і багато часу, щоб проникнути всередину гребенів і видалити з них частинки пилу та хвороботворні мікроорганізми. Навіть після цього було б важко бути абсолютно впевненим, що вони були належним чином стерилізовані. З іншого боку, світлодіодні світильники з активним охолодженням, такі як вентилятори створюють інші проблеми. Звичайно, вентилятори не можуть бути повністю закриті, оскільки вони повинні циркулювати повітря. Це означає наявність пристрою, яке навіть важче чистити, ніж світлодіод із пасивним охолодженням, тобто. пристрій із глибокими ребрами.

Крім того, якість спектрів усередині світлодіодних світильників, хоч і краща, ніж у HPS, значно відрізняється від виробника до виробника. У деяких виробників частини спектру починають зменшуватися вже після 10000 годин роботи, починаючи з синього піку та інших більш коротких довжин хвиль, що призводить до появи більш високих рослин з меншим накопиченням каннабіноїдів (аналогічно рослинам, вирощеним на HPS). Це залежить від якості світлодіодних чіпів, які використовуються виробником. Мікросхеми найвищої якості підтримуватимуть однакову якість спектру з мінімальними відхиленнями протягом усього терміну служби.

Крім того, у багатоярусних будинках світлодіодні світильники часто встановлюють дуже близько до навісу. Хоча це чудова стратегія мінімізувати втрату дорогоцінних фотонів, легко може статися, що рослина контактує з лампою. У цьому випадку ми повинні бути впевнені, що лампа виготовлена з нетоксичних матеріалів.

Як вибрати виробника освітлення для зростання, що відповідає вимогам GMP?

Порада 1. Зверніть увагу на форм-фактор.

Якщо лампа в основному гладка і здається запечатаною, це означає, що ви можете взяти тканину, просочену хімічними речовинами і простерилізувати світильник одним рухом. Якщо на ньому є плавники та інші глибокі щілини, вам знадобиться набагато більше часу, а в деяких випадках це просто неможливо зробити відповідно до стандарту GMP.

Порада 2. Запитайте виробника, якими хімічними засобами можна чистити світильники.

Деякі матеріали, з яких складається світлодіодний світильник, наприклад силікон, не витримують всіх хімікатів, що чистять. Запитайте виробника, чи знають вони, як усі компоненти, з яких зроблений їхній продукт, реагують на зазвичай використовувані хімікати.

Порада 3 – попросіть виробника провести аналіз спаду спектру

В океані світлодіодних компаній, який, здається, стає все більше, важко зрозуміти різницю між компаніями. Попросіть вашого постачальника освітлювальних приладів надати гарантію якості їх спектру із зазначенням допустимих варіацій у ньому з часом та між виробничими партіями. Якщо їх немає, швидше за все, вони про це не думали. Не погоджуйтеся з галузевим стандартом «50000 годин роботи», оскільки воно зазвичай копіюється у постачальників компонентів або просто приймається за стандарт для світлодіодних чіпів без даних для його підтвердження. Залежно від

якості використовуваних світлодіодних чіпів, деякі з них зношуватимуться швидше, ніж інші. Хороший виробник проводить тести «загасання світла» і може показати вам дані про те, як виглядає спектр після 10 000, 20 000 і т.д. годин роботи. Мінімальні варіації в часі неминучі і, як і раніше, призводитимуть до постійних урожаїв та профілів каннабіноїдів. Однак ви знайдете, що більшість виробників просто не мають цих даних на своїх світильниках. Виберіть ті, які підходять.

Порада 4. Перевірте, чи не продалися вони іншим підприємствам, які відповідають вимогам GMP.

Запитайте у свого виробника освітлення посилання на інші підприємства, які відповідають вимогам GMP, яким вони продали. Це не обов'язково має бути вирощування канабісу. Якщо ваш постачальник освітлення раніше працював з фармацевтичною промисловістю або займався науковими дослідженнями високого рівня, швидше за все їм довелося ретельно розробляти свій продукт, враховуючи всі вимоги GMP.

А як щодо GACP та індустрії медичного каннабісу?

GACP (Належна практика ведення сільського господарства та збору) - це набір керівних принципів, що охоплюють галузі вирощування (з насіння та матеріалу для розмноження), збору, збору врожаю, переробки, упаковки, персоналу, обладнання, документації та інших для задоволення мінімально необхідної гарантії якості . у рослинництві. Разом з GMP цей посібник повністю визначає весь процес від насіння до продажу всіх рослин з активними фармацевтичними інгредієнтами (API), до яких належить канабіс.

Простіше кажучи, GACP заявляє, що персонал повинен бути належним чином навчений, що культурні рослини слід вирощувати з дотриманням усіх місцевих правил щодо внесення добрив, зберігання, обігу, упаковки і т. д., і що весь процес має бути прозорим та документованим. Кінцева мета – вивести на ринок продукт, який є стабільним та безпечним для споживання.

Канабіс вважається лікарською рослиною незалежно від того, чи вирощується він для рекреаційних чи фармацевтичних цілей. З цієї причини виробники повинні дотримуватися як GMP, так і GACP, навіть якщо вони ще не дотримуються території, де вони ведуть свою діяльність. До того, як він набуде чинності, він стане унікальним аргументом на користь виробників, які вирішать дотримуватися всіх цих рекомендацій, і як тільки він стане обов'язковим, ті, хто рано почав діяти, будуть менш схильні до помилок, які можуть зробити їхній продукт марним. на ринку або навіть найгірше призводить до ускладнень зі здоров'ям кінцевих користувачів та неминучого піар-кризи та погіршення іміджу бренду.

Valoya - виробник високоякісних світлодіодних освітлювальних приладів для вирощування канабісу, рослинництва та вертикального землеробства. За останні 10 років роботи ми придбали клієнтів у 51 країні, включаючи 8 із 10 найбільших світових сільськогосподарських компаній та деякі з найвідоміших дослідницьких інститутів у світі.

Ми хотіли б обговорити з вами вимоги GMP і показати вам роботу, яку ми вкладаємо в розробку наших світильників, щоб переконатися, що вони відповідають вимогам, і що кінцевий продукт, який ви виводитимете на ринок, буде безпечним для споживання людиною і матиме вищу якість загалом.