Востаннє десятиліття попит на напівпровідникові джерела штучного світла неухильно зростає. Причин цього кілька, але головною є мінімальний рівень пульсації світлодіодних ламп, а якщо бути повністю коректним, то інтенсивності потоку світла, який вони випромінюють. Ігнорувати цей показник загрожує: він впливає не лише на якість освітлення, а й найголовніше – на здоров'я людини.

Сприйняття пульсації світла
Практично з моменту відкриття, до середини 20-го століття, лампи розжарювання були найпоширенішими та затребуваними елементами освітлення. З розвитком технологій, попит та ціни на електрику неухильно зростали, що вимагало менш витратної альтернативи. Їй стали енергозберігаючі лампи, що дозволили заощаджувати ресурси у промислових масштабах.

Проте повноцінно замінити лампи розжарювання вони не змогли. Дослідження відразу в кількох наукових центрах виявили згубний вплив люмінесцентних освітлювальних приладів з електромагнітної ПРА на зір та нервову систему людини через підвищену пульсацію світла. Застосування електронних пускорегулюючих апаратів дозволило скоротити показник із 20-25% до 15-20%, але проблема не зникла. У приміщеннях з таким освітленням знаходитися можна було лише нетривалий час, що не дозволяло їх використовувати як основне джерело світла в офісах та цехах, не кажучи про дитсадки, школи та лікарні.

Безпечні коефіцієнти пульсації ламп

Вимоги до освітлювальних приладів в Україні визначаються Державними будівельними нормами ДБН В.2.5-28-2006, встановленими Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 15 травня 2006 року. Відповідно до них, коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати:

·       10% для промислових об'єктів, на яких виконуються роботи найвищої точності;

·       15% для дитячих садків та навчальних закладів;

·       15% для санаторіїв та лікарень;

·       10% для приміщень, в яких тривало працюють за комп'ютером;

·       20% у разі обслуговування техніки, яка не вимагає високої точності.

У ряді випадків вимоги до коефіцієнта пульсації не пред'являються. Йдеться про промислові об'єкти, роботи в яких періодичні та не спостерігається ефект стробоскопії. Цей показник є дуже важливим на виробництвах високої точності. У разі виникнення, одночасно з високою пульсацією ламп, оброблювана деталь може сприйматися зором як нерухома, що загрожує отриманням травм.

Коефіцієнт пульсації який завжди візуально спотворює об'єкти. Якщо частота мерехтіння перевищує 50 Гц, око людини сприймає довкілля об'єктивно. Але навіть у цьому випадку вплив пульсації негативно впливає на здоров'я: викликає безсоння, депресії, зниження тонусу та погіршення самопочуття загалом. Безпечними ж світлові пульсації стають лише у випадку, якщо їхня частота більше 300 Гц.

Мерехтіння світлодіодних ламп: коефіцієнт, шкода та користь

Працюючи кожного освітлювального елемента спостерігається ефект пульсації. Не виняток і
світлодіодна лампа. Для порівняння коефіцієнт пульсації лампи розжарювання знаходиться в межах 15-18%, проте її випромінювання сприймається без серйозного дискомфорту.

Це відбувається через високу теплову інерцію – 90% енерговитрат на її роботу витрачається на виділення тепла. Не набагато краща ситуація і з коефіцієнтом пульсації у разі люмінесцентної лампи. Виробники досягли зниження показника до 15%, однак і цього не достатньо, щоб застосовувати її як універсальне джерело світла. LED лампа з якісними драйверами має коефіцієнт пульсації нижче 4%, що дозволяє її використовувати, як на високоточному виробництві і в офісних приміщеннях, так і в дитячих садках, школах, а також лікарнях.

Такий низький показник досягається за рахунок якісних електронних елементів та драйверів, які подають до діодів постійний струм. Деякі виробники, заради зниження вартості, не встановлюють такі, або комплектують свої світлодіодні освітлювальні прилади примітивними мікросхемами, через що мерехтіння світлодіодних ламп виходить за рамки нормативів і нівелює всі переваги. Коефіцієнт пульсації таких ламп може перевищувати 40%. Показник може падати і високоякісні лампи. Відбувається це через знос елементів освітлювального приладу, а також інтенсивної експлуатації.

Як визначити рівень пульсації світлодіодних ламп


LED-лампи дорожчі за своїх попередників – енергозберігаючих ламп, що потребує більшої уваги при їх купівлі. Перед придбанням обов'язково варто переглянути хоча б один огляд світлодіодних ламп, вибравши авторитетне інтернет-джерело. Також існує кілька нескладних способів перевірити освітлювальні елементи щодо пульсації в домашніх умовах:

1) Включаємо світлодіодну лампу, вмикаємо на Вашому смартфоні камеру і підносимо з відстані 50 см впритул до перевірки лампочки, якщо на екрані з'являються смуги, що рухаються, значить, показники мерехтіння завищені і варто задуматися про покупку такої лампи, якщо смуги відсутні – лампи

чка відповідає допустимим показникам мерехтіння.


2) Включаємо світлодіодну лампу, беремо за кінчик олівець і починаємо швидко рухати по півколу, якщо видно контури багатьох олівців, значить показники мерехтіння завищені і варто задуматися про купівлю такої лампи, якщо видно суцільний слід від олівця - лампочка відповідає допустимим показникам мерехтіння. Для перевірки підходять будь-які предмети, схожі на олівець.

!!!Важливо, вище описані способи перевірки є приблизними і не гарантують того, що на них можна покладатися повною мірою. І ще, в смартфонах можлива хороша стабілізація під час зйомки і в цьому випадку не будуть спостерігатися смуги при мерехтінні лампи.

Вибираючи якісні світлодіодні лампи, варто розуміти, що якісні лампи не можуть стояти дуже дешево. Дешеві світлодіодні лампи, це високий коефіцієнт пульсації та шкода здоров'ю. Поняття – “Дешево” у кожного своє, ми з радістю проконсультуємо Вас щодо вибору світлодіодної продукції, виходячи з нашого багаторічного досвіду.

P.s.
На даний момент виробники замовчують про пульсацію і не вказують показники на упаковках.