Регулювання підживлення рослин


Перше і найважливіша перевага тут у тому, що живлення рослини знаходиться під вашим повним контролем. До кореневої зони потрапляють лише ті елементи, які ви внесете у воду, до того ж у заданих пропорціях. У будь-який момент часу ви можете контролювати якість та кількість поживних речовин, розчинених у воді. Не забудемо, що за останні двісті років своїми успіхами рослинництво завдячує гідропонним технологіям, особливо в галузі живлення рослин. Сьогодні гідропоніка застосовується у більшості досліджень рослин. Хоч би які суперечки це не викликало, вона також застосовується в генетичних дослідженнях та перенесенні генів.

Економія води
Для підтримки здорового росту рослина має транспірувати певну кількість води. Швидке пишне зростання, що має місце в гідропоніці, передбачає споживання великої кількості води. Однак рослина транспірує всю витрачену воду. Ніщо не зникає у ґрунті або при випаровуванні. Економія води, порівняно з рослинами, що ростуть у ґрунті, дуже велика. Нещодавні вдосконалення у зрошенні – перехід від поливу всього поля до доставки води до основи рослин – значно підвищили ефективність витрачання води у садівництві. Однак гідропоніка в цьому відношенні все одно набагато ефективніша.

Економія поживних речовин
Аналогічним чином рослини цілком засвоюють усі витрачені поживні речовини. Ніщо не йде в ґрунт, ґрунтові води не забруднюються, і не виявляється жодного впливу на мікробне життя у ґрунті.

Завдяки покращеному здоров'ю та прискореному зростанню менша потреба в пестицидах
Саме собою слово «пестицид» – непорозуміння! Ці речовини слід було б назвати «біоцидами», оскільки вони вбивають усе живе (але хто тоді купить биоцид!). Багато хто уявляє, ніби пестициди вбивають лише шкідників. Насправді їхня дія не є вибірковою, і вони також знищують корисні організми. Їх застосування має бути обмежене винятковими випадками. Та обставина, що рослина на гідропоніці при правильному догляді росте швидко і не хворіє, дозволяє їй перерости шкідників або принаймні чинити їм опір. Це не означає, що вам вже ніколи не знадобиться боротися зі шкідниками, але необхідності в цьому буде менше, і ви зможете вирішувати проблеми, застосовуючи більш щадні розчини, не знищуючи живе в оточенні рослини. Зрозуміло, це поширюється в основному на однорічні рослини, що швидко ростуть. У разі багаторічних рослин тут можна посперечатися, хоча життєва сила гідропонної рослини допомагає тут.

Гербіциди не потрібні
Це очевидно. У пластмасових лотках чи жолобах бур'янам нема де рости. Обидві обставини: і що в гербіцидах немає потреби, і що шкідників можна знищувати менш радикальними способами – роблять гідропоніку чистою технологією.

Рослина, спочатку вирощена гідропонними методами, більш життєздатна
Якщо виростити материнську рослину на гідропоніці з метою подальшого клонування і потім пересадити паростки в ґрунт, то вони будуть життєздатнішими, ніж якби вони походять від материнської рослини у ґрунті. Вільям Тексье у своїй книзі "Гідропоніка для всіх" пише: "Я неодноразово проводив цей експеримент, і різниця щоразу була очевидною."

Оптимальне використання генетичного потенціалу рослин
Класична картина рослинницького підприємства – це ланцюжок, міцність якого зводиться до міцності її слабкої ланки. У рослинництві це означає, що завжди знайдеться лімітуючий фактор. Це може бути освітлення, вуглекислий газ (CO2), вологість, нестача живлення – будь-що! При гідропонному вирощуванні відсікаються багато слабких ланок ланцюжка, особливо блокування елементів у ґрунті, що часто відбувається з різних причин. Тепер рослина має оптимальні умови для повної реалізації свого потенціалу. Якщо нераціонально обрана культура, то слабкою ланкою може бути генетика. За багато років у нашій теплиці ми виростили величезні рослини, які раніше не бачені в природі; ми не зробили нічого особливого, а лише посилили слабкі ланки. У більшості випадків у гідропоніці ви можете створити для рослин ідеальні умови з погляду живлення, освітленості, температури та вологості. Тоді слабкою ланкою буде вуглекислий газ.

Збільшуються розміри, підвищується якість
Очевидно одне: якщо зміцнити здоров'я рослини, то підвищиться продуктивність та врожайність. Гідропонні культури помітно більші за своїх побратимів, вирощених у грунті. І ось вишнеподібні томати вже не схожі на вишеньки! А у сфері харчування було проведено безліч аналізів, які послідовно демонструють велике, часто подвійне збільшення кількості вітамінів і мінеральних солей. Це поширюється і активні речовини в лікарських рослинах.

Доступ до коріння
Дуже корисно постійно перевіряти стан коріння. У більшості гідропонних систем такий доступ є, що дозволяє вирішувати можливі проблеми з пат

огенами; при втручанні на ранній стадії вони легко виліковуються. Коріння також багато розкаже вам про здоров'я рослини і про те, як воно буде розвиватися в майбутньому. Знаходячи досвід, ви зможете позбавлятися від живців, які хоч і живі, але не мають здорового коріння.

Застосування гідропоніки особливо вигідне, коли головним продуктом, що отримується від рослини, є корінь. У більшості лікарських рослин активні речовини перебувають у корінні. У деяких випадках активні елементи в корінні відрізняються від тих, що містяться в надземній частині рослини. Їх неможливо екстрагувати, не знищивши саму рослину. В результаті багато дикорослих лікарських рослин піддаються хижацькому збору, іноді аж до їх винищення. У закритих гідропонних системах коріння оголене і омивається потоком води з розчиненими поживними речовинами. У такій ситуації можна майже постійно збирати велику кількість коренів, не знищуючи рослин. Очевидно, водночас доводиться зрізати надземну частину, щоб утримувати рослину в стані рівноваги. У деяких випадках ця зелена біомаса сама собою є додатковим джерелом екстракції, в інших випадках вона просто йде в компост. Збір коренів таким методом підтримує їх чистоту і не вимагає промивання або іншої обробки перед екстракцією. Вони також дуже багаті на активні речовини. Їхню концентрацію можна підвищити шляхом адаптації живлення рослини до того типу молекули, яку ми хочемо отримати. Далі ми можемо збільшити зростання коренів, регулюючи рівень розчиненого кисню в поживному розчині. У цій, так само як і в інших областях, якщо мова заходить про культивацію, необхідно спочатку забезпечити ринок і організувати комерціалізацію продукту, перш ніж почнеться сама культивація. Однак у цьому випадку справа не так гостро, як з фруктами та овочами, оскільки сухе коріння можна довго зберігати без будь-якої шкоди для них. Це відкриває нові горизонти для парникової індустрії, виживання якої під питанням.

Виробництво великої кількості біомаси
Гідропоніка на це здатна. Високий вміст нітрату (азоту) у живильному розчині сприяє вибуховому вегетативному зростанню рослини. Якщо вам потрібно багато зеленої маси, то це вигідно. Гідропонні басейни можна використовувати для очищення сильно забруднених стічних вод. Побічним продуктом буде безліч зеленої маси, яку можна переробити на пальне. Така розробка існує. Проведено безліч успішних експериментів, наприклад у Португалії, де в науково-дослідному інституті вдалося очистити стоки свиноферми, а гірше цього пошукати! Їх перетворили на прибуткову культуру! Чому цей метод не знайшов широкого застосування залишається для мене загадкою.

Вирощування культур в екстремальних умовах
Перше серйозне дослідження у сучасній гідропоніці було проведено космічним агентством НАСА ще наприкінці 1960-х – на початку 1970-х років у США. Людина не зможе вижити у космосі без засобів для виробництва свіжих продуктів харчування. НАСА навіть проводило експерименти щодо вирощування рослин у невагомості… Тяжке завдання! На планеті Земля, на відірваних від зовнішнього світу наукових станціях в Антарктиді, Арктиці та інших негостинних місцях гідропоніка застосовується для вирощування добавок до їжі. Пам'ятається, що гідропонна система була зібрана для нашої станції в Антарктиді. Приміщення оранжереї, яке мало форму голку, було також оснащене гамаками для членів експедиції, які могли там відпочити та зігрітися. Звичайно, головним досягненням було постачання основних продуктів харчування, яким немає ціни під час довгої експедиції.

Необов'язково, щоб умови були надто суворими. Гідропонік знайдеться місце і на туристичних островах Карибського моря. Земля там мізерна, засолена і, очевидно, не може забезпечити велику кількість туристів свіжими овочами, які в основному імпортуються, але їх можна вирощувати на островах гідропонними технологіями з меншими витратами.

Деякі експерименти проводяться з оснащення гідропонними установками сховищ на випадок землетрусу або тайфуну. Протягом більше місяця населення може відновити невелику частину сімейного городу, застосувавши принципи гідропоніки. Такий досвід ставився кілька разів у Південній Америці. Якась група – Інститут спрощеної гідропоніки – займається розробкою «нетехнологічної гідропоніки» для країн третього світу. Вони здійснюють проекти різних континентах.

 
Раціональніше використовується простір
Коріння немає необхідності поширюватися так, як у грунті. Рослини можуть отримувати все необхідне харчування на обмеженій площі, не вступаючи у конкурентну боротьбу між собою. В результаті вони можуть стояти ближче один до одного, ніж у ґрунті. Так можна отримати море зелені. При цьому методі досягається неймовірна густина рослин – до 60–70 штук на квадратний метр. Під штучним освітленням краще вирощувати багато малих рослин, ніж кілька більших. Гідропоніка винятково підходить для цього методу.

Не потрібен

про перетягувати землю
Коли живеш у будинку, це мало турбує, але якщо живеш у квартирі і носиш мішки із землею – це не дуже практично. Все це завдає маси клопоту. Гідропоніка майже безвідходна та не потребує великих оновлень після кожного врожаю. Таким чином, гідропоніка стає ідеальною технологією за умов невеликого обмеженого простору.

Регулювання харчування
На відміну від рослин, на кшталт помідорів або перцю, а також багатьох інших, які одночасно і ростуть, і відтворюються, є категорія рослин з вираженим вегетативним етапом, за яким слідують виражені етапи цвітіння та плодоношення. На цих етапах ці рослини вимагають зовсім іншого харчування. У ґрунті цього можна досягти за рахунок певних втрат за допомогою багаторазового поливу величезною кількістю води. У гідропоніці це лише «порожній бак – залий бак». Звісно, надлишки вегетативного розчину не викидаються. Ними поливають домашні або садові рослини, але не зливають у каналізацію. Ймовірно, кардинальні зміни у складі живильного розчину – це одна з причин, чому цвітіння та плодоношення прискорюються при вирощуванні на гідропоніці. Рослини отримують переконливий сигнал про те, що настав час цвітіння, і в той же час отримують всі необхідні для цього елементи.

Швидке зростання материнської рослини
Гідропонна рослина з багатим азотним харчуванням дає пишне зелене зростання. Деякі навіть вважають його надмірним, але якщо вам потрібно постійно виробляти велику кількість живців, то тут ніщо не замінить материнську рослину на ефективну гідропонну систему. Ця обставина широко використовується в садівничій індустрії для поширення багатьох видів рослин у великих кількостях. Знову-таки ці клони можуть вирощуватися як гідропонно, і у грунті, де вони отримають особливу перевагу.

Але, крім переваг, у гідропоніки є й низка недоліків.

Недоліки гідропоніки
Не прощає помилок
Перший і найголовніший недолік полягає в тому, що рослини не захищені від ваших помилок! Грунт має буферні властивості. Це означає, що вона здатна підтримувати певну стабільність довкола коріння. У здоровому ґрунті всі фізичні та біологічні параметри перебувають у рівновазі. Якщо задати рослинам надлишок поживної речовини, неправильну суміш або помірний рівень рН, то мікроорганізми у верхньому шарі ґрунту, а також ґрунтова хімія з часом відновлять рівновагу. Те саме відбувається і в гідропоніці, але обмеженою мірою. Поживний розчин, звичайно, має певну буферність, особливо щодо рН. Але, з іншого боку, рівень рН, що зашкалив, може призвести до знищення всього врожаю в один день. У гідропоніці все відбувається швидко. Для наочності порівняйте гоночну машину із сімейною малолітражкою. За кермом гоночної машини ви їдете набагато швидше, але у разі аварії наслідки будуть важчими. У гідропоніці те саме. Все відбувається так швидко, що буквально бачиш, як рослини тягнуться вгору, але часом може вистачити години, щоб їх погубити!

Не можна перегрівати
Температура – також лімітуючий фактор. При температурі 18-22 ° C в межах кореневої зони гідропонні рослини ростуть найкраще. Вони витримають і більше - до 26 ° C з ними нічого не трапиться, потім зростання сповільниться, і десь при 35 ° C їх коріння, позбавлені розчиненого кисню, починають швидко відмирати, а з ними і рослини. Існують засоби боротьби з надлишковим теплом. Проте це серйозне обмеження, особливо в тропічних країнах і в приміщенні, де штучне освітлення виділяє багато тепла.

Підходить не для всіх рослин
Інше обмеження полягає в тому, що не будь-яку культуру можна вирощувати на гідропоніці. Всі коренеплоди або бульбоплоди, наприклад морква або картопля – все, що витягають із ґрунту, потребує особливих пристроїв та складної конструкції. Економічні характеристики культури також накладають свої обмеження. Наприклад, пшениця добре росте на гідропоніці, але це економічно недоцільно. Географічне положення, як і місцевий ринок, визначає доцільність і недоцільність тієї чи іншої культури.

Дороговизна
Справді, гідропонні системи дорого обходяться, але вирощуючи рослини в приміщенні, ви швидко окупаєте витрати. Причина проста: електрика коштує дорого. Коли вирощують рослини під лампами, то прагнуть зібрати врожай якнайшвидше, тому що сукупна витрата електроенергії на освітлення та клімат-контроль дуже значний, навіть у разі невеликих оранжерей. Чим швидше ви зберете врожай, тим нижча собівартість. Гідропоніка заощаджує час, причому значно. Ось уже справді час – гроші!

Ненатуральність?
Багато хто дорікає гідропоніку за ненатуральність, а рослини, вирощені гідропонним шляхом порівнюють із рослинами "під крапельницею". Щодо ненатуральності, це спірне питання. А що таке натуральність? Коли ви засідає ціле поле одним видом рослини, в цьому немає нічого натурального. Природа – це різноманітність. Подумаємос

я: за визначенням, усі форми сільського господарства «ненатуральні», хоч би як дивно це прозвучало. Коли людина ще перебувала на стадії збирання та полювання, наш вплив на планету був майже нульовим. Як і інші живі організми, ми добували їжу з навколишнього середовища, але ми її не видозмінювали. Проблеми почалися, коли ми вступили в землеробську стадію розвитку і почали садити рослини на полі. Це дозволило людині перейти від кочового способу життя до осілого. Незабаром села перетворилися на міста та міста-держави, що воюють одне з одним через нові землі, що й привело нас до нашої сьогоднішньої цивілізації. Всі проблеми сучасності сягають корінням до тієї людини, яка першою засіяла поле. Гідропоніка, зі своїми пластмасовими трубами і мінеральними солями, на перший погляд може здатися дивною, але, зрештою, вона не більше і не менш штучна, ніж землеробство.

Як не дивно, ніхто не заперечує проти того, щоб підживлювати мінеральними солями свої домашні рослини у ґрунті. І робиться це недбало, з ризиком занести поживні речовини в ґрунтові води чи міську каналізацію. І навпаки, насторожено ставляться до тих же мінеральних солей, причому чистіших, у безпечних умовах пластмасових жолобів та дренажів. Вдаються до некореневого харчування, яке, треба визнати, не дуже поширене в природі, але коріння, що омивається поживним розчином, вважаються ненатуральними.

Є безліч островів, де земля не здатна прогодувати велике туристичне населення, є тропічні країни, де земля кишить ненажерливими шкідниками, є місцевості, де земля настільки виснажена, що майже втратила родючість, є місця, де взагалі немає орної землі. Скрізь, де органічне вирощування рослин не може бути єдиним вирішенням проблеми, гідропоніка може стати одним із рішень для того, щоб нагодувати голодуючий світ, не руйнуючи довкілля. І лише такий різновид сільського господарства здатний забезпечити людину поживною та смачною їжею, а також ліками в таких місцях, в яких це інакше було б неможливо. Ступінь «ненатуральності» вже не має значення.

Підсумок
Безумовно, гідропоніка заслуговує на увагу. Цей метод дозволяє контролювати кожну стадію процесу вирощування, економити ресурси та виробляти більшу масу більш життєздатних рослин. Але для того, щоб займатися гідропонікою, вам безперечно потрібно мати досвід вирощування в ґрунті. Гідропоніка не прощає помилок і потребує ретельного спостереження за процесом, тому новачкам найкраще пробувати свої сили на традиційному субстраті. А досвідчені садівники і, особливо, власники великих оранжерей можуть сміливо використовувати методи гідропоніки збільшення врожаю і прискорення зростання рослин.