Звичайно, до теперішнього часу ми всі знаємо, що світлодіодне світло робить чудові речі для росту рослин. Рослини ростуть швидше і здоровіше, ніж при інших традиційних методах освітлення, таких як HPS, а якщо світлодіоди хороші, то навіть краще, ніж за природного сонячного світла. Але чому вони завжди фіолетові/рожеві?

Всі джерела світла містять спектр кольорів - деякі джерела світла містять деякі кольори, деякі - все. Сонячне світло містить усі кольори спектру і тому живить рослини всією необхідною інформацією. Крім того, через присутність всіх кольорів спектра людському оку він здається безбарвним.

Малюнок 1 - Спектр кольорів, що містяться в сонячному світлі.

При створенні світлодіодної лампи ми можемо вирішити, який колір світлодіодних чіпів розмістити всередині, залежно від того, яку відповідь хочемо досягти від рослин. Наприклад, якщо ми хочемо, щоб рослини росли високими, ми збільшимо кількість далеких червоних, жовтих, помаранчевих та зелених крихт усередині світильника. Якщо ми хочемо, щоб рослини були компактними, ми ставитимемо більше фішок синього або ультрафіолетового кольору. Чому рослини так реагують на ці кольори – велика тема, яку можна було б висвітлити в окремому пості. У будь-якому випадку, подібні реакції закодовані в ДНК рослин, і при розробці світлодіодних ламп ми можемо розраховувати на те, що рослини будуть реагувати так, як їх спроектувала природа.

Можна сказати, що у світлодіодній лампі повинні бути розміщені два найбільш важливі кольори світла: червоний і синій. Червоний колір є основним компонентом, необхідним для фотосинтезу і гальмування подовження стебла. Крім того, він сигналізує рослинам про те, що над ним немає інших рослин і що таким чином воно може вільно розвиватися. Синій стимулює відкриття продихів, гальмування подовження стебла, розширення листя, викривлення до світла та фотоперіодичне цвітіння. Комбінація цих двох наборів ефектів, кажучи простою мовою, приведе рослину від насіння до вегетативної стадії і, зрештою, до цвітіння, але набагато повільніше, ніж при безперервних спектрах, або спектрах, що містять не тільки червоний та синій. Додавання деяких інших кольорів спектру, таких як зелений, може збільшити швидкість росту листя та подовження стебла, що, у свою чергу, призведе до більшого накопичення біомаси (врожайності). Додавання довжин хвиль УФ-випромінювання може вплинути на накопичення сполук, таких як феноли, які можуть посилити смак кінцевого продукту або користь для здоров'я людини. Однак з точки зору бізнесу червоні та сині світлодіодні чіпи є найдешевшими для придбання. Ось чому більшість виробників світлодіодних світильників для вирощування рослин вибирають прості червоно-сині комбінації. Червоні чіпи виробляються давно і використовуються як світлодіодні індикатори в пультах для телевізорів, комп'ютерах та інших гаджетах. Сині світлодіоди з'явилися на ринку на початку 1990-х років, і вони, як і є, підходять для вирощування рослин. Так, це означає, що коли ви освітлюєте свої рослини світлодіодною лампою, це ніби ви направляли на неї пульт від телевізора. Це те саме світло. І червоні, і сині світлодіодні чіпи - це готові продукти, це означає, що він швидко доступний на незліченних заводах в Китаї. А при поєднанні червоних і синіх світлодіодних чіпів ми отримуємо: фіолетове або рожеве світло, яке стало візуальним синонімом індустрії світлодіодного освітлення. Отже, відповідь на наше запитання є, але ...

Чому фіолетовий світлодіод такий сильний та неприємний для людського ока?

Існує стандарт того, наскільки комфортним чи приємним є світло для людського ока. Він називається CRI – Індекс кольору. Орган, що визначає цей кількісний захід, називається Міжнародна комісія з освітлення (CIE) і займається питаннями світла, освітлення, кольору та колірних просторів. Простіше кажучи, CRI визначає те, наскільки природні кольори об'єктів при різних видах освітлення. Природні в цьому випадку означає, як вони виглядали б при світлі, яке здається безбарвним (наприклад, сонячне світло або деякі типи розжарювання), і, таким чином, глядач може ідентифікувати всі відтінки кольору даного об'єкта.

Наприклад, вуличне освітлення, зазвичай натрієва лампа високого тиску (HPS), має значення CRI 20-40, у той час як лампи розжарювання, які ми зазвичай використовуємо для освітлення наших будинків, мають CRI 100. Усі значення, які нижче за CRI 50, вважаються важкими до роботи. нижче і не може відображати об'єкти в їх справжніх кольорах, тоді як значення вище 50 – навпаки. Ось чому все у вуличному освітленні (якщо це HPS) виглядає жовтуватим під лампами розжарювання, хоча вони теж жовтуваті та теплі, об'єкти видно в їхньому природному стані.

HPS Light - значення CRI 30

Лампа розжарювання – значення CRI 90

Світлодіодні лампи, які складаються з червоно-синіх світлодіодних чіпів, запозичених з індикаторів гаджетів, мають значення CRI 0! Це означає, що фактично неможливо визначити будь-який колір об'єктів під ним. При такому висвітленні, наприклад, салат виглядає повністю фіолетовим. Як і ґрунт, і все навколо нього. Працювати за такого освітлення не шкідливо для очей людини, але працювати з ним вкрай неприємно. Крім того, це унеможливлює визначення деталей на рослинах, таких як знебарвлення через хвороби, різні комахи і т. д. Люди не звикли до цього виду світла, оскільки світло з індексом кольору 0 ніде не зустрічається в природі.

Red-Blue-LED-lamp-600x408.jpg

Світлодіодний індикатор (червоний/синій чіп) - значення CRI 0

Valoya - один з небагатьох виробників світлодіодів, який виробляє власні світлодіодні чіпи, оптимізовані для росту рослин, а не для використання в якості індикаторів для гаджетів. Крім того, Valoya не виробляє світлодіодні лампи із простими комбінаціями червоно-синіх мікросхем. Залежно від спектра є ділянки зеленого, УФ, далекого червоного і т.д. Це робить світло Валой більш точною імітацією сонячного світла і кращим джерелом інформації для рослин, ніж червоно-сині світлодіоди. Значення CRI ламп Valoya становить від 60 до 90, що здається людському оку або приємним, ніжно-рожевим або навіть просто білим! Світлодіодні лампи для вирощування рослин не обов'язково мають бути фіолетовими.

Доповнюючи комбінацію світлодіодних чіпів бітами інших кольорів спектру, ми не тільки передаємо більше інформації рослинам, але й робимо багатший спектр - той, який містить більше кольорів і, таким чином, ближче до сонячного світла. Хоча початкова мета полягає не в тому, щоб зробити світло, приємне для людського ока, а скоріше отримати світло, яке корисне для рослин, приємне на вигляд світло - це побічний ефект, який цінують користувачі світлодіодних світильників. Цей вид світлового спектру, який містить біти всіх кольорів спектра, також відомий як повний , широкий або безперервний.. Однак ці терміни широко і неадекватно використовуються маркетологами світлодіодних компаній, тому на них не можна покластися. Хороше практичне правило – довіряти і своїм очам. Якщо світло виглядає дивно для людського ока, занадто різке і не схоже на щось у природі, воно має низьке значення CRI і, ймовірно, є результатом простої комбінації червоно-синіх світлодіодних чіпів. Світло, яке виглядає природним і приємним для людського ока, має високе значення CRI і, ймовірно, складається з комбінації безлічі світлодіодних чіпів різного кольору. Нижче ви можете побачити спектри, запатентовані Valoya NS12 та AP673L.