Однією з проблем при вирощуванні томатів у штучних умовах, особливо при штучному висвітленні, є фізіологічне порушення, яке негативно впливає на їх зростання та, зрештою, на врожайність плодів томатів. Захворювання проявляється у появі мозолів або шишок на листі та жилках рослин і рідко зустрічається у томатів, вирощених у теплицях. Ми в компанії LED Grow Lights HQ особисто зіткнулися з цією проблемою при вирощуванні рослин томатів черрі в приміщенні під світлодіодним світлом TaoTronics - більше не продається-(яке випромінювало світло з трьома довжинами хвиль, а саме червоним (630 нм), помаранчевим (610 нм) та синім (460 нм)). На щастя, у нашому випадку проблема виявилася не надто серйозною, і ми змогли отримати досить пристойний урожай плодів томатів. Тим не менш, це порушення, ймовірно, стане важливою проблемою для будь-яких виробників, які думають про використання штучного середовища для вирощування томатів, і було б непогано уникнути цієї проблеми за будь-яких наших майбутніх вирощування кімнатних помідорів.

Tomato-1.jpg

Зображення молодого томату, вирощеного під світлодіодним освітленням
Молода рослина томатів чері, вирощена під світлом TaoTronics TT-GL-05 LED

Зображення листя томату, що показує фізіологічне захворювання, у якому на листі з'являються мозолі чи нерівності.
Листя з фізіологічним захворюванням, у якому зростання мозолів чи нерівностей спотворює листя


Tomato-2.jpg

З цією метою в недавньому дослідженні японських дослідників (посилання у форматі PDF) було встановлено, що цей «нерівний» фізіологічний розлад, ймовірно, спричинений невідповідними рівнями певних змінних навколишнього середовища, а саме вологості, двоокису вуглецю (CO2) та якості світла. У разі вологості та рівня вуглекислого газу надто високий рівень вологості або надто високий рівень вуглекислого газу призводить до появи цих бугристих мозолів на рослинах томатів. Дослідники виявили, що зниження рівня вологості до 60-80% відносної вологості (RH) та підтримки рівня вуглекислого газу на рівні від 400 до 500 частин на мільйон було достатньо, щоби значно зменшити появу мозолів на листі рослин. У нашому випадку вологість і рівні вуглекислого газу в нашому тестовому зростанні були близькі до норми і можуть бути однією з причин, через які порушення було не таке вже й погане у наших рослин.

Дослідження також виявило ще один причинний фактор цього фізіологічного розладу рослин томату - якість світла. Дослідники продемонстрували, що недолік ультрафіолетового світла може бути причиною появи нерівного фізіологічного розладу у рослин томатів, вирощених при штучному освітленні. Це пов'язано з тим, що в більшості випадків штучного освітлення відсутня ультрафіолетова частина світлового спектру, якій рослини зазвичай піддаються при вирощуванні на вулиці під сонячним світлом. Дослідники в цьому дослідженні виявили, що застосування невеликої кількості екзогенного УФ-В-світла майже повністю викоренило будь-які ознаки фізіологічного порушення, що розвивається на листі молодих рослин. Більше того, коли УФ-Світло було видалено, фізіологічний розлад повернувся через кілька днів. підтвердженням того, що УФ-В відіграє важливу роль у підтримці здоров'я рослин томатів. Однак слід зазначити одну річ: занадто велика кількість УФ-B уповільнює зростання рослин, тому для здорових саджанців, що ростуть, необхідний правильний баланс рівнів УФ-випромінювання.

Висновок для кімнатного садівника
Тому, якщо ви думаєте про вирощування томатів у приміщенні, особливо при світлодіодному освітленні, ви, ймовірно, захочете спочатку перевірити свою вологість та рівні CO2 у допустимих межах (60-80% RH, менше 1000 ppm CO2). Тому, що, можливо, найважливіше, переконайтеся, що ваше освітлення для вирощування включає невелику кількість УФ-В-світла.