Висвітлення має найважливіше значення у розвиток рослин. Ми в ранніх статтях вже досить докладно розглядали що таке освітлення і чому дуже важливо використовувати його правильно, зараз ми коротко освіжимо пам'ять і перейдемо до самої теми. Висвітлення – це метод, що допомагає рослинам розвиватися на стадії росту та цвітіння. Коли рослини отримують менше годинника світла на день, вони почнуть готуватися до фази цвітіння. Майте на увазі, що рослина у фазі росту потребують іншої кількості світла, ніж рослини у фазі цвітіння. На фазі зростання оптимальним для рослин буде 18 годин світла, а рослин на фазі цвітіння буде оптимальним 12 годин світла. Це стосується як лампи HPS, так і світлодіодного освітлення. Із запровадженням світлодіодного освітлення деякі речі змінилися. Світлодіодне освітлення розсіює менше тепла, а ідеальну температуру (22-25 градусів) легше контролювати та підтримувати.

кольори

kelvin.jpg

Різні кольори та спектри мають різний вплив на розвиток вашої рослини. Є лампи з різними спектрами, колір фону – гарний індикатор, властивості якого є у світлі, що випромінюється лампою. Колір, що випромінюється лампою, має пряме з'єднання з ССТ (корельована колірна температура), це те, що ми називаємо відповідною колірною температурою. Це виражається у Kelvin (K). Коли ви знаєте, яка температура Кельвану на вашій лампі, ви знатимете, які ефекти буде мати лампа на вашу систему вирощування.

Нижче ми наведемо короткий огляд всіх спектрів та значень, і чого варто від них очікувати:

1500 – 3000 Kelvin

Лампи з такими значеннями ССТ зазвичай темно-жовтогарячі або темно-червоного кольору, вони стимулюють цвітіння рослин

3000 – 3700 Kelvin

Лампи мають жовтий або нейтральний колір, вони стимулюють фотосинтез протягом усі фази росту рослини.

3700 – 4000 Kelvin

Ці лампи мають теплий та нейтральний колір. Вони стимулюють зростання.

4000 Kelvin

Більшість ламп із цим значенням ССТ зазвичай є нейтрально білими. Вони стимулюють нормальне зростання рослин.

4000 – 5000 Kelvin

Ці лампи випромінюють світло-блакитний колір, вони стимулюють зростання листя та стебла вашої рослини.

5000 – 8000 Kelvin

Лампи з таким спектром світіння темно-синій колір покращують розвиток листя і стебла вашої рослини.

Par і Pur
Par та Pur – два різні способи виразити кількість придатного для використання світла для рослин. Обидва ці значення є важливими значеннями:

PAR означає "фотосинтетичне доступне значення"
PUR означає «фотосинтетичне корисне випромінювання»
Al світло, яке рослина отримує у смузі частот між 400 – 700 нанометрами, називається PAR. Це світло, яке доступне для фотосинтезу.

PUR – це кількість світла, що фактично використовується для фотосинтезу, але це навіть не близьке до кількості світла, яке фактично одержує рослина. На етапі росту ваша рослина має велику потребу у синьому спектрі світла з більш короткою довжиною хвилі (400-480 нанометрів). На фазі цвітіння ваша рослина матиме велику потребу у світлі у червоному спектрі (620-720 нанометрів)

Люкс і люмен (Lux / Lumen)
Нарешті, визначення Lux та Lumen. Різниця між Lux та Lumen полягає в наступному:

Люмен говорить про кількість світла, що випромінюється лампою
Люкс говорить про кількість світла, фактично отримане рослиною.
Люмен (Lumen)

Кількість люмен - це загальна кількість світла, що випромінюється лампою, не враховує кількість світла, яке фактично досягає рослини або відбивається від стелі. Lumen – це сума світла, випромінюваного незалежно від напрямку, у якому воно випромінюється. Коли одна потужність подається в джерело світла, яке випускає тільки один колір, наприклад, 550 нм (зелений), це джерело світла даватиме 683 люмени. Між різними відтінками теплого білого може бути велика відмінність, при тій же кількості Ваттов може бути велика різниця в кількості Lumen. Тому важливо не тільки враховувати кількість ват при виборі світлодіодного світильника.

Люкс (Lux)

Люкс (Lux) – це одиниця виміру, яка дозволяє порівняти, скільки світла отримано певною поверхнею. Це дозволяє оцінити, наскільки ефективно відбивач поширює світло, що випромінюється. Також дуже важливо, щоб це світло ефективно розподілялося по рослинах. Саме з цієї причини освітлення майже завжди забезпечується відбивачем, що відбиває світло вниз, що забезпечує рівномірне поширення світла. Це забезпечує максимально ефективне висвітлення рослин. Кількість Lux говорить про кількість світла, зосереджену у певному місці.