Промислове освітлення - це особливий вид освітлення, який служить для створення оптимальних умов праці для людей. Основне завдання - забезпечити таке освітлення робочого приміщення, цеху, яке буде максимально відповідати характеру виконуваних робіт.

Якісне освітлення виробничих приміщень виконує кілька функцій:

 1. Освітлення на виробництві покликане зробити роботу фахівців зручною і безпечною.
 2. Професійно організоване освітлення робочого місця позитивно впливає на психіку людей, тонізує і створює гарний настрій, що впливає на продуктивність і безпеку.

CIE (International Commission on Illumination) опублікувала дані за результатами свого дослідження, згідно з якими, грамотно організоване освітлення виробничих приміщень дозволяє підвищити ефективність роботи персоналу в середньому на 10%. Ефективність співробітників підвищується, а травматизм зменшується. Ці факти є наочним підтвердженням важливості якісного промислового освітлення.

Освітлення виробничих приміщень, цехів: основні види

Для організації системи освітлення на виробництві можуть використовуватися різні джерела світла. За цим критерієм виділяють кілька видів освітлення для промислових будівель:

 1. Природне освітлення. Робоче приміщення висвітлюється тільки світлом неба (прямим або відбитим). Природне освітлення класифікується на наступні види:
 • верхній (будівля висвітлюється через наявні в зонах перепаду висот отвори будівлі);
 • бічний (світло проникає через отвори в зовнішніх стінках);
 • комбіновані (поєднання перших двох видів).

Основним фактором, що перешкоджає широкому використанню природного світла, є його мінливість.

 1. Ліхтар. Використовуються тільки джерела штучного внутрішнього освітлення промислових будівель (наприклад, промислові світлодіодні лампи).
 • Працює;
 • Надзвичайних;
 • Безпека;
 • аварійне освітлення (застосовується тільки в неробочий час).

Аварійне освітлення також можна розділити на види. Аварійне евакуаційне освітлення призначене для забезпечення відмінної видимості шляхів евакуації. Захисне освітлення використовується, якщо ймовірність аварійної ситуації дуже висока при вимкненому робочому світлі.

 1. Комбіноване освітлення виробничих цехів та інших робочих приміщень передбачає використання крім денного світла промислових світильників.

Промислове освітлення: основні вимоги до організації

Промислові системи освітлення робочих приміщень повинні проектуватися і монтуватися відповідно до певних стандартів. Тільки в цьому випадку умови праці на підприємстві будуть комфортними і безпечними, а вимоги законодавства будуть повністю виконані.

Основні рекомендації містяться в нормах і правилах 23-05-95 «Природне і штучне освітлення». Відповідно до положень цього документа встановлено вісім так званих зорових розрядів, при цьому критерієм є розмір найменшого помітного об'єкта. Рівень освітленості приміщення повинен відповідати категорії, до якої відносяться виконувані в ньому роботи.

Вищезгадані БНіП містять такі вимоги:

 • Необхідно забезпечити рівномірний розподіл яскравості у виробничому приміщенні. Цьому, зокрема, сприяють світлі тони стін і стелі.
 • На робочих місцях не повинно бути різких тіней. Динамічні (рухомі) тіні, які, як відомо, сприяють збільшенню травматизму, абсолютно неприпустимі.
 • Прямого і відбивається блиску в поле зору персоналу бути не повинно: недотримання цього правила загрожує засліпленням.
 • Необхідна стабільна освітленість виробничого приміщення.
 • Використовувані освітлювальні прилади повинні володіти такими спектральними характеристиками, які забезпечують правильну передачу кольору.
 • Ці прилади, а також інші елементи освітлювальних установок (панелі, дроти, трансформатори і т.д.) повинні бути безпечними для оточуючих.