Як використовувати світлодіодні фітосвітильники для рослин?

Вже давно не новина, що світлодіодні прилади – це найекономніші та найяскравіші освітлювальні прилади на початок 2019 року. Про це знають як фахівці на великих підприємствах, так і звичайні споживачі у приватних будинках та квартирах. Але сьогодні нас цікавить дуже специфічна ніша – вирощування рослин за допомогою особливих світлодіодних ламп, які називаються «фітосвітильники».

Говорячи мовою біології, світло – це третій важливий фактор у житті будь-якої рослини, без якої вона ніколи і ніде не зростатиме. Першими двома будуть вода та земля з мікроелементами, а світло – обов'язкове джерело енергії для процесу фотосинтезу, що відповідає за зростання та розвиток. Хороші LED фітосвітильники дозволяють вирощувати в закритих приміщеннях дуже чутливі та вибагливі види. Так, вони можуть бути нетиповими для Вашого клімату, але вони ростуть і ростуть, як у себе вдома!

Фітолампа: форми та функції
На вибір є кілька різних ламп, кожна з яких підходить для своїх завдань. Відмінності становлять конструктивні особливості, потужність, спектр. Зрозуміло, що для окремих екзотичних кольорів вам треба дізнатися більше, про їх умови зростання, клімат і тривалість світлового дня, але в цілому, варто дотримуватися звичайних правил, як для звичайних кольорів. Наприклад, тривалість світлового дня влітку, вологість, полив та кількість добрив на діжку або горщик. Отже, що встановлюється в теплицях та звичайних шафах для зростання?

Є 4 типи світильників, які купують наші клієнти:

LED лампи із цоколем Е27 (стандартне).
Довгі лінійні світильники LED.
Панель квадратної форми.
Прожектори із COB-модулем.
Що найважливіше у лампі? Правильно, це її потужність. Чим вища потужність, тим яскравіший і сильніший світловий потік. Сьогодні діапазон потужностей просто величезний, від 6 Вт до 60 Вт та вище. Зворотним боком потужності стане тепло, що виділяється. Чим потужніша лампа, тим більше тепла виділяється під час роботи. Це тепло треба відводити від матриці, інакше вона перегріється і вийде з ладу. Найпростіший і найефективніший шлях - установка алюмінієвого радіатора, який забирає тепло на себе і віддає її в повітря. Чим більший радіатор – тим вища його ефективність від розсіювання тепла.

Зрозуміло, що нагрів світлодіодної фітолампи буде негативним фактором для невеликого приміщення або шафи для росту рослин – «grow box». Але якщо йдеться про теплиці, то нагрівання буде позитивним фактором, підтримуючи температурний баланс для теплолюбних рослин. Щоб зменшити перегрівання рослин, використовують або стельові світильники, або лампи меншої потужності. Зрозуміло, що стеля на максимальній відстані від рослин, проте забезпечує потрібний світловий потік. Коли вам необхідне фокусоване світло, застосовують або плафон, що повертається, або підвісні лампи, з регулятором висоти. Ви отримуєте дуже гнучку систему, яку можна використовувати у багатоярусних теплицях чи закритих фермах на гідропоніці.

Загалом, дивіться за своїми квітами та умовами їх розвитку. Самі пристрої можна підібрати під вимоги. Висота, потужність та спрямованість регулюється безліччю способів. Перегріву та надмірного випромінювання завжди можна уникнути, якщо зробити розумний вибір і купити світлодіодні фітосвітильники: дешево + швидко.

Лампи та прожектори потужністю понад 50Вт розміщуйте на відстані від квітів, лампи меншої потужності варто встановлювати на 10-15 сантиметрів від верхівки рослини та піднімати її у міру зростання. Якщо у вас оранжерея затінена з одного боку, там можна поставити додаткові настінні світильники. Загалом треба глянути ваш проект і приймати рішення.

Особливості фітосвітильників
fitosvetilniki-led.jpgНа багатьох моделях фітоламп з цоколем E27 зараз пишуть, що вони підходять для освітлення теплиць. Але ми вже сказали вище, що головною проблемою та слабким місцем світлодіодів є відведення тепла. Тому, якщо вам пропонують світильники в пластиковому корпусі або якщо всередині немає алюмінієвого радіатора, використовується дешевий замінник, але така лампа пропрацює дуже мало. Після цього у вас буде враження, що всі ці пристрої – нове модне розлучення на гроші. Це не так. Вам варто купити собі нормальний пристрій і користуватися ним роками. Вибирайте великі світлодіоди з гарною металевою підкладкою для відведення тепла. Ось і весь секрет довголіття теплиці. Все геніальне просто!

Лінійні світильники також підходять, але зі своїми деталями. До них відносяться підсвічування розсади на початковому етапі розвитку стебла, а також підсвічування низькорослої зелені. Лінійні світильники вузькі, ними легко викласти цілий ряд у довгій теплиці та підібрати оптимальну потужність. У разі потреби, лінійні лампи стають у кілька ярусів, освітлюючи багаторівневу теплицю. У тому випадку, якщо ви перемішаєте діжки з розсадою по теплиці, залежно від віку та розмірів розсади, то вам можуть знадобитися лампи спрямованого світла. Які саме? Потрібно дивитися за фактом.

LED-панелі або «фітопанелі

». Тонкі пристрої зі спеціальними захисними екранами, що виконують роль світлофільтрів. Прилади на напівпровідниках забезпечують рівне світло, що заливає прямо під собою, за допомогою світлофільтрів можна вибрати собі червоний і фіолетовий спектр, як найкорисніший для квітів і рослин. Слабке місце фітопанелі у тому, що вони вимагають складну систему монтажу в теплицях, тому що дуже широкі, на відміну від звичайної лампи, лінійного світильника або прожектора, з їх компактними розмірами.

Прожектори та лампи з COB-модулем. Вигода такого рішення очевидна. Коштують дешевше за панелі, світять яскравіше, оскільки технологія світлодіодів не стоїть на місці, а дійсно здешевлюється з кожним роком. Але, яскравість і вартість це ще всі чинники, які варто вважати єдиними головними. При надмірній яскравості ваша рослина повільно в'яне. Воно не розумітиме, що йому треба робити, чому стільки світла йде цілодобово на нього. Якщо ви не фермер-фахівець, то можете запросто занапастити свою оранжерею. Хочете просту та слушну пораду? Якщо вибираєте собі фітопрожектор із COB-модулем, то тільки беріть із мультиспектральним світінням! Встановіть його подалі від рослин, і тоді їм сподобається штучне Сонце.

Фітосвітильники для рослин: практика вибору
fitosvetilnik-led-1.jpgДля початку, намалюйте або створіть проект своєї теплиці чи оранжереї. Важливо підрахувати метраж, площу, висота стелі та тип рослин, які у ній зростатимуть. Ми не хочемо ставати справжніми фермерами, ми тільки хочемо допомогти з відповіддю з НАШОЇ професійної світлотехнічної сторони. Ось ці питання треба поставити собі:

Скільки тепла виділяє один прилад?
Я роблю багатоярусну чи одноярусну теплицю?
Спектр: білий, червоний, синій чи їхня комбінація?
Наскільки економне моє світло? Чи можна висвітлювати рослини по 15 годин на день, імітуючи літній період?
Наскільки відрізняються витрати під час роботи кількох пристроїв різної потужності?
Хто виробник?
Наявність гарантії та післяпродажного сервісу.
Зрозуміло, що відразу і половину відповідей отримати неможливо, і вибір фітоламп, що не підходять, призведе явно не до запланованих урожаїв і стану рослин. Але можна не поспішати, а витратити 1-2 дні, з'ясувати все, як треба оснастити правильно. Тим більше що існують загальні правила, якими ми поділимося. Після них ви зможете орієнтуватися набагато краще, станете «експертом тепличного освітлення», а також зможете допомогти іншим, таким же ентузіастам біологам-фермерам. Також вам варто зібрати інформацію з кількох джерел, оскільки наша інформація не є єдиною істиною. Але наші правила допомагають, і окремі фермерські тепличні господарства в різних частинах України дотримуються саме їх.

1. Стельовий фітосвітильник LedUkraine повинен мати простір над собою, куди віддавати тепло. Якщо вибір йде за накладною моделлю, то у неї має бути металевий радіатор для відведення тепла. Будь-які інші системи охолодження навіть не розглядайте! Підвісні світильники комплектуються радіатором, що гарантує охолодження.

2. Багатоярусні теплиці чи оранжереї зустрінете дуже рідко. Теплиця в Україні – це ґрунтова розсада або ранні овочі: капуста, зелень, перець. Висота подібних критих теплиць рідко виходить за 3 метри. Тому верхнє освітлення ставлять або лінійні світлодіодні фітосвітильники або LED-панелі. Якщо вам потрібно зробити куточок з особливими рослинами, то точкові світильники на кріпленні до труби або струбцини або настінна модель.

3. Яскравість має бути високою, а колірна температура підібрана згідно з фазою росту рослин. Ви вирощуєте лише розсаду, то купуйте собі сині світлофільтри (від 440 до 460 нм), вони необхідні на початковій фазі зростання. Червоні світлофільтри (635-665 нм) потрібні під час плодоношення чи цвітіння.

Тобто, щоб плоди томатів, помідорів швидше зав'язувалися, ставали більшими, м'ясистих, соковитішими, застосовують червоний світлофільтр. Як бачите, краще підібрати або універсальну фіолетову лампу, або купувати собі модель зі змінними фільтрами та кілька запасних панелей на додачу.

fitolampa.jpg4. Комфорт від працюючої лампи має бути не тільки для рослин, але ще й для вас. Для цього техніка повинна відповідати трьом параметрам: яскравість, можливість регулювання, захист від вологи та пилу. Якщо всі ці три фактори поєднати в одному пристрої, то ви отримаєте світлодіодний фітосвітильник IP65. Яскравий, що налаштовується, без мерехтінь, без зайвого ультрафіолету. Якщо у вас висока оранжерея, високі стелі, достатньо буде стельової фітолампи з індексом IP44. Стельові LED-панелі добре почуваються навіть з IP40. Контакту з водою у них не буде, вентиляція є навіть у звичайних теплицях, так що конденсат не накопичуватиметься і не стікає по шибках та плафону.

5. Економія. Час роботи фітолампи взимку – до 14 години, влітку – до 8 години. Природно, що при такому навантаженні на мережу та проводку краще вибирати собі світлодіод. І це тим більше виправдано, якщо у вас довга теплиця, де таких пристроїв буде багато,

закріплених один за одним у ряд. Навіть якщо ви плануєте розбити свою теплицю на зони для кожного окремого виду рослин, то все одно економія буде максимальною саме зі світлодіодами.

6. Виробник. Як визначитися з тим, що ви купуєте добре обладнання, а не дешеву «демо-версію» товару? Відомі бренди випускають якісний товар, але і товар такий коштує набагато дорожче за будь-який інший аналог. Найдешевші товари – однозначно «демо-версія» із пластику та полікарбонату. Якщо всередині є метал, наприклад, алюмінієва підкладка для відведення тепла – це дуже добре. А світло від кожного окремого світлодіода має бути ідентичним. Без перепадів яскравості, випадання лампочок. Якщо ви не можете це перевірити на місці, то пробуйте продукцію тих компаній, які мають свою власну виробничу базу, як у LedUkraine. Тому що ми дає гарантію та надаємо післяпродажний сервіс!

7. Гарантія виробника. У світі немає вічних двигунів і будь-яке обладнання рано чи пізно ламається. Питання тільки в тому, чи можна його полагодити, чи доведеться купувати нове. Хорошим знаком буде можливість ремонту рахунок продавця, але якщо гарантійний термін вийшов, то лампа повинна розбиратися для чищення і заміни деталей. Найчастіше на нашому досвіді заміну вимагає блок живлення, і в наших моделях це можна зробити самостійно!

ВИСНОВКИ
Фітолампи світлодіодні – важливий інструмент біолога, який допомагає вирощувати більше, краще, швидше. Догляд за квітами та підготовка їх для висадки у відкритий ґрунт отримали новий дієвий спосіб, як зробити це без стресу. Але, не варто сподіватися, що фітосвітильник LED вирішує всі ваші проблеми. Ні. Багато що все одно залежить від дій господаря, наявності добрив у ґрунті, підтримання вологості, температури та інших факторів. Лампи можуть забезпечити штучне світло, яке дуже близько стоїть до природного сонячного світла, але решта факторів все одно треба враховувати. Якщо ви все робите правильно, ваші врожаї істотно зростуть. Варто спробувати це лише один раз, на якійсь експериментальній грядці, і ви зрозумієте, чому вони завоювали популярність на Заході, і тепер прийшли до нас.

fitosvetilnik-led-2.jpg fitosvetilnik-led-3.jpg