Новиною не буде, що людям та рослинам потрібне різне світло для зростання. Те, що добре для Вас і вдома, не завжди буде оптимальним для рослин, і навпаки. Красиві та яскраві лампи радуватимуть Вас, але для зростання кольорів краса та потужність не потрібні. Тим більше, щоби розібратися в «темі» треба не так багато. Досить прочитатиме невелику статтю. Ми зібрали тут корисну інформацію з ботаніки та професійних агрономів. Все тут буде.

Більшість рослин, що росте на поверхні землі, у процесі росту, дозрівання плодів, зав'язування бутонів та створення нових тканин листя та стебел, поглинає світло червоної частини спектру. На відміну від людини, якій важливий білий та жовтий відтінок, тому що саме таке сонце ми бачимо більшу частину життя. Ви можете уявити, що сонячний день був би червоним для Вас кожен день? Ні. Тож ми й не квіти. Нам таке звично бачити тільки на заході сонця, і тільки пару хвилин. А ось для рослин – це був би Червоний Рай. Світлодіодні лампочки червоного кольору - ідеал, який хочуть бачити рослини на суші, для них це живильне середовище і максимальний розвиток. Коли ви станете створювати свій зимовий сад, теплицю чи оранжерею, то вирішите хоча б питання з освітленням. Потім ви будете самі дивуватися, чому рослини ростуть так добре і швидко.

ПОГЛЯД НА ІСТОРІЮ ЗИМНИХ САДІВ

LedUkraine - интернет магазин

Перші згадки про те, що люди намагалися вирощувати екзотичні рослини у незвичному кліматі, ведуть до Стародавнього Риму. Тоді вже було відомо, як виготовляти скло, і під скляними ковпаками намагалися вирощувати перші екзотичні квіти. Оскільки у Римі температура повітря набагато вища, ніж у північних країнах, то й освітлення на півдні завжди більше. Для цього їм не були потрібні штучні джерела світла, та й що могло ними стати? Смолоскип? Вони не допоможуть рослинам рости, абсолютно. Отже, перші спроби створити зимовий сад – були спроби вирощувати рослини під склом.

Наступним етапом було використання точкових світильників у Середньовіччі. Знову смолоскипи? Ні. Це були свічки, використовувалися вони якраз у первісних теплицях багатих купців. Що вони намагалися вирощувати? Цитрусові, які цінувалися дорого, продавалися миттєво та приносили гарний прибуток. Слово «оранжерея» походить від слова «orange», що з англійської – «апельсин». Як бачите, це не були квіти та дерева, а саме спроба перенести плантації апельсинів з півдня на північ, у країни з помірнішим кліматом. У 17-му столітті у закритих оранжереях почали вирощувати квіти, проводити спроби гібридизації та виведення нових рослин, наприклад, чорні тюльпани в Голландії. Подібна оранжерея освітлювалася вдень через скляну стелю, а за допомогою свічок уночі. Щоб світла створювалося більше, ставили дзеркала та блискучі відбивачі на стінах, балках, перекриттях приміщення.

Торговці та мандрівники завжди привозили із собою сувеніри, рослини, дивовижних тварин, намагаючись залишити у себе частинку незвіданих земель та докази своїх мандрівок. Природно, що такі рослини та тварини потребували догляду. Європа, навіть її Середземноморська частина, все одно знаходиться набагато північніше, ніж Африканське узбережжя, і тут не тільки холодніше, а й менше від світлового дня. Зрозуміло, що довелося шукати рішення для штучного світла та теплого клімату усередині будівель. Почали будувати навіть цілі будівлі – АТРІУМИ, всередині яких, у закритому дворику зі скляним дахом, росли дерева та квіти, чагарники та трава. Висвітлювали подібні штучні парки, вуличні світильники на маслі, як підвісні, так і настінні. Пізніше вдалося освоїти газовий пальник, і тоді відбулася заміна та вуличні ліхтарі, які потіснили масляні світильники на стінах і стелях.

У 20-му столітті, коли вже була освоєна технологія електричного освітлення, і можна було проводити експерименти в лабораторіях при цілодобовому освітленні рослин, тоді вже було встановлено взаємозв'язок освітленості та швидкістю зростання. Тепер вирощування як квітів, так і розсади плодових рослин було поставлено на промислові рейки, перетворилося на бізнес для багатьох людей, і навіть бізнес цілих країн, таких як Голландія. У слід за бізнесом та грошима, сюди влилися вчені та дослідники, які шукали найоптимальніший та найпотрібніший метод для вирощування максимально багатих урожаїв за мінімальну кількість часу. Ботаніки, фізики, генетики та хіміки поєднали свої зусилля. Саме тепер цілодобове штучне освітлення почало відігравати величезну роль у догляді.

А саме сьогодні світлодіодні фітосвітильники стали основою сучасних оранжерів, теплиць та зимових садів. Їхня головна вигода в тому, що ви можете використовувати ¦цілодобово, вони споживають мінімум енергії, світять лише потрібним спектром для зростання кореневої системи або зав'язування плодів. Вам може здаватися, що таке освітлення неприродне, але червоний, синій та фіолетовий відтінок – це саме той спектр, який потрібний рослинам на кожному етапі росту. Це їхнє природне освітлення і навіть дивно, як у нашому зеленому та білому світі такі кольори для рослин є найбільш підходящими.

СТВОРЕННЯ ОРАНЖЕРЕЇ І ТЕПЛИЦІ

LedUkraine - интернет магазин

Квіти завжди використовувалися як елемент декорації у приміщеннях. Зрозуміло, що перебувати в кам'яній кімнаті чи дерев'яній кімнаті серед неживих речей – це варіант, але більшість людей нормально ставляться до того, що вдома є квіти. Крім цього, перед будинком теж розбивають квітники і клумби, висаджують декоративні дерева, кущі, траву, що швидко росте. Кафе та ресторани найчастіше теж виносять квіти в діжках, у горщиках та вазонах для створення атмосфери життя, затишку, спокою та відпочинку. Чим же ще можна займатися у кафе та ресторані, як не відпочивати? Зрозуміло, що це про гостей, а не обслуговуючий персонал закладу. Одним словом, живі квіти скрізь довкола нас, у місті, за містом, навіть удома.

Що тоді на рахунок окремого зимового саду чи теплиці? Які умови треба створити, щоб вони виконували свою функцію добре та довго? Важливо звернути увагу до вирішення наступних технічних питань: освітлення, вологість, обігрів, очищення повітря, чистота рослин. Тільки дотримуючись всіх цих факторів, можна гарантувати здоров'я рослин, їх зростання, розвиток, плодоношення, розмноження, стійкість.

Найважливіше для рослин – процес фотосинтезу, процес утворення нових органічних речовин під впливом світла. Тобто без цього процесу всі інші заходи (вода, тепло, поживні речовини в грунті) будуть недостатніми. Якщо немає надходження енергії в рослину, то рухати воду та поживні речовини її тканинами – нічому. Тому цілодобове освітлення за допомогою світлодіодних фітосвітильників повністю вирішує це завдання. Рослини можуть розвиватися добу безперервно, а потім знижувати потужність ламп, щоб давати їм невеликий перепочинок. Можливе навіть вирощування рослин у закритих комплексах та теплицях, де немає доступу до сонячного світла. Так, це вже стало можливим завдяки світлодіодам. Отже, життя повністю не припиниться, якщо навіть небо буде затягнуте важкими хмарами. Люди вже мають технологію, як вирощувати рослини. Зрозуміло, що це лише початок революції і так можна виростити невелику кількість урожаю, але технології теж не стоять на місці, а розвиваються з кожним днем дедалі глибше.


Зверніть увагу на 3 різних типи освітлення для оранжерів та зимових садів:
загальне засвічення приміщення.
локальне висвітлення рослин.
точкові лампи для спеціальних дизайнерських штрихів.
Кожен із перерахованих видів освітлення відрізняється за функціями та дизайном. Наприклад, загальне засвічення здійснюється традиційними лампами з білим спектром світіння, це стандартні світлодіодні світильники або панелі, які є у вас вдома, в офісі або на роботі. Ви їх включаєте, коли треба показати сад або теплицю гостям, персоналу під час роботи або відвідувачам. Локальне освітлення створюють спеціальні світлодіодні фітосвітильники, що активують зростання і розвиток. Вони включаються лише тоді, коли поряд немає людей, інакше знаходиться в залитій фіолетовим світлом або червоним світлом кімнаті буде вкрай незручно. А точкові лампи вирішують дизайнерські завдання, якщо є у вашому саду.

Тому не намагайтеся використовувати звичайні білі лампи для зимового саду, особливо без надійної скляної стелі або критої веранди. Тим більше, що лампи розжарювання мало того, що споживають величезну кількість електрики, то ще й швидко нагрівають повітря навколо себе. Гаряча лампа у вологому приміщенні довго не працюватиме, а рослини навколо неї можуть не розуміти, що відбувається, і чому поряд з ними так жарко. Ультрафіолет ламп розжарювання швидко висушить рослини поблизу. Крім цього, лампи розжарювання не створюють необхідний обсяг червоного та синього спектру для розвитку листя та коріння кольорів.

Одним словом, стежте за балансом перерахованих 3 груп світильників, щоб і ви, і рослини були задоволені. Якщо вам потрібний готовий проект, то ми можемо надіслати.

Які якості ще важливі для освітлення теплиці, оранжереї чи зимового саду? Обов'язково має бути висока яскравість та максимальна рівномірність, без фокусування в одну точку. Світлодіоди дуже специфічний тип освітлення і без розсіювачів з відбивачами пучок світла йтиме по прямій від напівпровідника. Потужність не критична, як і критично наявність чи відсутність мерехтіння. Це для людей мерехтіння дуже неприємне, а рослинам воно аж ніяк не заважає. Тобто, вибирайте собі такі світлодіодні фітосвітильники, які світять у червоному, синім, фіолетовому спектрі. Бажано з матовим розсіювачем променя, середньої потужності. І, останнє, не вішайте їх одразу над квітами, має бути щонайменше 30-50 сантиметрів від лампи до живих рослин.

РОСЛИНИ ВИМАГАЮТЬ

LedUkraine - интернет магазин

Навіть серед фахівців та агрономів є різні думки щодо того, як і скільки треба висвітлювати конкретну квітку чи рослину. А їх тисячі: екзотичних квітів, плодових кущів, дерев та розсади. Кожен з них має власні вимоги до тривалості світлового дня, до потужності джерела світла. І це тільки половина завдання, якщо ви вирішите вирощувати лише один вид, як, наприклад, у теплиці для продажу. А якщо у вас зимовий сад, де росте кілька різних видів квітів, дерев та іншої екзотики, то там доведеться експериментувати, читати довідкову літературу та консультуватися з іншими садівниками любителями на форумах та виставках. Там можна буде дослідним шляхом визначитися з кількістю ламп, їх потужністю, яскравістю та температурою свічення. І це буде ваше унікальне та єдине правильне рішення.

Людський зір сприймає лише невелику частину спектра, не більше 5%, а крім цього є ще ультрафіолетові хвилі, інфрачервоні хвилі, рентгенівські хвилі та інші. Все це називається одним поняттям «електромагнітний спектр», і для рослин потрібні крайні позиції того, що ми сприймаємо на власні очі без проміжних, серединних значень. Червоний колір – це символ дня, а фіолетовий потрібен для синтезу вуглеводних сполук, перегрупування сполук цукру. Найцікавіше, що зелений колір вони не сприймають, хоча листя, стебла та багато плодів саме зеленого кольору у нас на планеті.

Ще одним важливим моментом стане підтримка високої вологості або навпаки сухого мікроклімату у вашій теплиці. Тропічні рослини вимагають дуже високу вологість, як у себе вдома, у джунглях та лісах. І ваші світлодіодні світильники будуть потребувати хорошого захисту при постійному контакті з водяною парою в повітрі. Так само ситуація, тільки у бік сухого мікроклімату і рослин, які ростуть на пісках. У повітрі будуть дрібні частинки піску під час ваших прогулянок по оранжереї, або роботи в ньому. Тому, вам варто звернути увагу на світлодіодні фітопрожектори IP65 для теплиці, у яких герметичний корпус, що не пропускає всередину ні краплі води, ні дрібний пил. Саме за допомогою таких ламп ви можете забезпечити потрібний рівень яскравості та стабільне зростання рослин, без ризику виходу з ладу окремих частин. Іржа, забруднення та порушення контактів тепер неможливі в нових пристроях IP65 від LedUkraine.

Щоб вже бути точними, більшість рослин ділять на 3 природні довкілля: гірська, лісова і тропічна. У кожному з них свої особливості, наявність тіні, холод чи тепло, вологість та обсяг родючого ґрунту, що формує глибину кореневої системи місцевих рослин. Всі ці регіони можуть бути змодельовані в закритому середовищі, чим і буде ваша теплиця або зимовий сад. І якщо вже ми говоримо про освітлення, то ось вам рекомендації.

ПРОФЕСІЙНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ
1. Гірські рослини на скелях, пагорбах, що ростуть високо над рівнем моря. Тут немає тіні, немає високих дерев, шар ґрунту дуже тонкий, і постійні зміни холодних та гарячих шарів повітря. Тут дуже багато сонячного світла, тому в теплицях треба встановити яскраві світильники, підтримувати невисоку температуру повітря. Ви зможете вирощувати у себе вдома едельвейси. Дивовижна краса квіти, які також складно знайти в горах. Вони цінувалися завжди і є символом мужності, шляхетності, ознакою того, що їхній господар уміє вирішувати неймовірно складні завдання.

2. Лісові квіти не вимагають тривалого світлового дня, але вимагають високу вологість, і чергування яскравого та тьмяного світла. В принципі, можете встановити яскравість на середньому рівні і висвітлюйте свої квіти. Їх лісових рослин дуже гарно виглядає вітряниця - величезних розмірів біла зірка.

3. Тропічна екзотика більш примхлива, і вимагає не тільки постійної півтіні, а й високої вологості, плюс високу температуру повітря. Найвитратніший вид рослин з погляду фахівців, але якщо вам хочеться вдома створити справжні міні-джунглі, то у вас є всі інструменти для подібних справ. Як освітлення підійдуть лампи, які створюють локальне підсвічування, забезпечуючи тінь для всіх інших.

Створення власної оранжереї, теплиці або зимового саду – справа дуже серйозна. Воно вимагатиме не лише ресурсів, а ще й часу. Щоб створити та підтримувати цілий комплекс речей, типу освітлення, вологості, температури, потрібно багато різних технічних систем, а ще треба відповідати за збирання та гігієну рослин, стежити за комахами та мікроорганізмами, які люблять ваші рослини не менше, ніж ви. Одним словом, ви повинні розуміти, на яку непросту роботу ви підписуєтеся, але якщо вам хочеться це зробити, то LedUkraine допоможе вам зробити в найкращому і професійному вигляді. Освітлення для оранжерів, світильники для зимового саду, теплиці та квітника у нас є. Рекомендуємо та підберемо найоптимальніші варіанти.