Витрати електроенергії потреб освітлення можуть досягати до 25% від загального бюджету на електропостачання будинку. Електроенергія, що споживається лампою розжарювання протягом свого терміну служби, коштує в 5-10 разів дорожче за саму лампочку. З появою світлодіодних лампочок та компактних люмінесцентних ламп енергоефективне освітлення зробило якісний ривок уперед. Світлодіодне освітлення будинку може стати стандартом для більшості споживачів.

Компактні люмінесцентні лампи є мініатюрними версіями флуоресцентних ламп. Вони вкручуються в стандартний патрон і випромінюють світло, схоже на світло звичайних лампочок розжарювання. Це вже зовсім не те флуоресцентне освітлення, яке ми звикли бачити ще зовсім недавно на фабриках та школах.

Згодом стали доступні невеликі, але дуже ефективні лампи на основі світлодіодів, які розташовуються групами в поєднанні з лінзами, що розсіюють. Вони значно розширили можливості використання LED у будинку. Світлодіодні технології швидко розвиваються, з'являються нові форми енергозберігаючих ламп. Спочатку дорожчі, ніж компактні люмінесцентні лампи, світлодіоди дуже цінні завдяки тривалому терміну служби. Крім того, ціна світлодіодних ламп щороку знижується, оскільки технологія їхнього виробництва продовжує покращуватися. Світлодіодне освітлення у квартирі, маючи свої плюси та мінуси, проте впевнено витісняє звичні, але застарілі лампи розжарювання та компактні люмінесцентні лампи.

Лампи на основі СІД (діодів світловипромінювання) – це тверді лампи з надзвичайно низьким споживанням електроенергії. Раніше світлодіоди знаходили застосування як лампочки в приладових панелях, електроніці, гірляндах та ін. Виробники розширили застосування світлодіодів, згрупувавши їх у невеликих лампах. Перші такі лампи працювали від акумуляторних батарей та знаходили застосування у ліхтарях та світильниках. Сьогодні світлодіодні лампи виробляються з використанням до 180 світлодіодів у групі та поміщаються у корпус з відбивачами, які розсіюють світло на ширші кути. Тепер вони доступні зі стандартними патронами, які дозволяють застосовувати їх у внутрішньому освітленні.

Істотною особливістю світлодіодів є направлене світло, на відміну від ламп розжарювання, які поширюють світловий потік сферично. Це перевага світлодіодного освітлення для вбудованого освітлення або освітлення меблів, але нестача настільних ламп. Нові рішення у конструкції світлодіодних ламп дозволяють зняти нестачу спрямованого світла. Для цього використовуються дифузорні лінзи та рефлектори, які відбивають світло в різні боки, як і в лампі розжарювання.

Висока вартість виробництва світлодіодів стримувала їхнє широке використання. Проте вчені розробили технологію використання недорогих кремнієвих пластин як заміну дорогим технологіям на базі сапфіру. Це дозволяє сподіватися, що ціни на світлодіодні лампочки стануть конкурентними з компактними лампами люмінесцентними і лампами розжарювання.

Переваги світлодіодних лампочок
Довговічність - світлодіодні лампи працюють до 10 разів довше за компактні флуоресцентні лампи і, тим більше, звичайні лампи розжарювання;

Міцність – у зв'язку з тим, що світлодіоди не мають нитки розжарювання, вони не пошкоджуються при механічних впливах, які б стали фатальними для інших ламп. Міцний корпус і відсутність скляних елементів дозволяють світлодіодним лампам добре переносити удари та струси;

Відсутність нагріву – світлодіоди виробляють 3-4 кДж/годину теплової енергії порівняно з 80-90 кДж/годину для ламп розжарювання. Нагрів лампи підвищує і температуру в приміщенні. Світлодіоди запобігають нарощуванню тепла, таким чином допомагаючи зменшити витрати на кондиціювання повітря в будинку.

Нешкідливість - під час виробництва світлодіодів не використовується ртуть;

Енергоефективність - світлодіодні лампочки споживають 2-17 Вт електроенергії, що становить від 1/3 до 1/30 від споживання ламп розжарювання або КЛЛ;

Рентабельність – хоча світлодіоди спочатку мають високу вартість, витрати на них згодом окупаються. Світлодіодні лампи почали широко використовуватися там, де витрати на технічне обслуговування та заміну звичайних ламп були занадто великими. Але вартість сучасних світлодіодних ламп значно знизилася протягом останніх кількох років і продовжує знижуватися. Сьогодні є багато світлодіодних ламп для використання в домашніх умовах, і їхня вартість стає менш важливою проблемою.

Доступність – завдяки низькому споживанню електроенергії, світлодіодні світильники разом із портативними генераторами та/або сонячними батареями ідеально підходять для освітлення у віддалених та важкодоступних районах. Світлодіодне освітлення також ідеально підходять для використання в комплексі з невеликими портативними генераторами, які застосовуються у приватних будинках для резервного живлення у надзвичайних ситуаціях.

Вибір світлодіодних ламп
Сьогодні на ринку з'явилася величезна кількість різних моделей ен

ергозберігаючих світлодіодних ламп. При виборі лампи майте на увазі:

Оцініть бажану яскравість. Для цього вивчіть характеристики лампи на упаковці. Для зразкової оцінки яскравості можна порівняти потужність лампи з лампою розжарювання. Наприклад, яскравість світлодіодної лампи потужністю 9 Вт еквівалентна 45 Вт лампі розжарювання. Однак більш точно оцінити яскравість лампи можна за величиною світлового потоку, що вимірюється в люменах (лм), та вказаного на етикетці лампи. Люмен-це величина яскравості, що сприймається. Чим більше люменів, тим яскравіша лампа. Федеральна торгова комісія США вказала, що на упаковці всіх ламп має відображатися величина світлового потоку в люменах як основна міра порівняння ламп.
Виберіть між теплим та холодним світлом. Нові світлодіодні лампи доступні у виконанні з холодним білим світлом, яке ідеально підходить для завдань освітлення, та теплим світлом для акцентного освітлення або освітлення невеликих площ.
Виберіть тип цоколя. Світлодіодні лампи доступні практично з усіма видами цоколя, що існують на сьогодні. Вибір визначається лише місцем встановлення лампи.
Визначтеся з можливістю регулювання яскравості світла. Деякі світлодіодні лампи можуть працювати разом з димером, збільшуючи або зменшуючи яскравість світла. Димовані лампи мають відповідну позначку на етикетці. Як правило, такі лампи коштують дорожче за звичайні.
Терміни, які стосуються світлодіодного освітлення
Індекс кольору - CRI - є параметром якості світла і правильності відображення в ньому кольору, тобто, визначає, наскільки світло дає нам можливість сприймати кольори такими, як ми знаємо їх. Ідеальний CRI 100, і деякі лампи розжарювання досягають цього рівня. Світлодіоди і лампи денного світла мають індекс кольору в діапазоні від 70 до 95, а у кращих компактних люмінесцентних ламп він варіюється близько 80. Для прикладу, світлодіодна лампа CREE CR6 має один з найвищих індексів передачі кольору для подібного типу ламп - 90 для теплого білого світла. .

Корелевана колірна температура є мірою, яка використовується для опису кольору зовнішнього джерела щодо білого світла. Вона вказує, чи є джерело світла жовтішим або синішим з точки зору діапазону доступних відтінків. Колірна температура вимірюється у Кельвінах (одиниця абсолютної температури). Тепле світло має температуру 2700K, а холодне - 5000K. Світлий колір, який прийнято використовувати в домашньому освітленні, є теплим і має колірну температуру 2700 - 2800 K.

Люмен - одиниця виміру, яка використовується для опису кількості світла, що падає на поверхню певної площі, та сприймається людським оком. Чим більше люменів, тим яскравіше світло. Люмен можна використовувати для порівняння яскравості будь-якої лампи, незалежно від її типу та технології виробництва.

Світловий потік – потік світла вимірюється у люмен. З лампочки вона забезпечує оцінку очевидною кількість світла, яке вироблятиме колби. Залежно від програми більшість лампи розжарювання витрачається марно, оскільки він створюється у кожному напрямі. Світлодіодні лампи, з іншого боку, загасити спрямованого світла, відправляючи все світла, точно, де вона необхідна.

У практичному застосуванні, при покупці лампочки ми повинні шукати ті, які виробляють більше світла, але споживають менше енергії. Поняття люмен як міра яскравості робить його простішим для вибору найбільш ефективної лампи для ваших потреб.

Колір світіння світлодіодних лампочок
Більшість світлодіодних ламп, що використовуються сьогодні, мають прозорі або білі колби, і широко доступні у виконанні з холодним або теплим білим світлом. Але світлодіодні лампи також доступні і у виконанні з іншими кольорами як з окремими світлодіодами, так і з'єднаними в групи. Причому в групах також можуть бути як світлодіоди одного кольору, так і різні поєднання різнокольорових світлодіодів. Такі лампи часто використовуються для спеціальних цілей.

Червоний – традиційний колір для підтримки нічного бачення. Деякі світлодіодні світильники та ліхтарі мають можливість переходу на червоне світло для використання у нічний час.
Зелений колір сьогодні часто кращий для пілотів та військових. Зелене світло також добре підходить для збереження нічного бачення. Він не робить невидимими червоні елементи маркування на картах та діаграмах.
Синій колір - багато людей воліють синє світло, тому що воно легке для сприйняття оком. Синє світло добре для читання, особливо для очей людей похилого віку. Під синім світлом вони можуть читати тривалий час без утоми очей, тоді як під звичайними ламами розжарювання виникає сильна зорова напруга вже через 30 хвилин читання.
Білий колір – найбільш популярний серед світлодіодів. Вони випромінюють м'яке біле світло, без важких роздумів, відблиски та тіні.
Бурштиновий колір - янтарні світлодіодні лампи не приваблюють комах, як це роблять звичайні білі лампочки. Світлодіодне освітлення бурштинового кольору використовується на відкритому повітрі.