Революція в енергоефективному, екологічно безпечному та потужно гнучкому освітленні наближається до підприємств та будинків, йдеться у статті в останньому спеціальному випуску з енергетики Optics Express, журналу відкритого доступу Оптичного товариства (OSA).

У документі розглядається майбутнє освітлення - майбутнє з широким використанням світловипромінювальних діодів (LED), які пропонують ряд очевидних та тонких переваг у порівнянні з традиційними лампочками.

"Ми знаходимося на порозі революції", - говорить старший автор статті Е. Фред Шуберт, професор електротехніки та фізики Політехнічного інституту Ренсселера в Трої, штат Нью-Йорк. "Світлодіодне освітлення відкриває величезні можливості".

Світлодіоди міцніші, чимось нагадують твердий пластик, ніж тонке скло. Вони також більш екологічно безпечні, оскільки їх виробництва не потрібні токсичні речовини, такі як ртуть.

Як альтернатива традиційній лампі розжарювання світлодіодні лампи забезпечують значну економію енергії. Вони можуть бути на 2000 відсотків ефективнішими за звичайні лампочки і на 500 відсотків ефективніші за компактні люмінесцентні лампи. Шуберт передбачає, що широке використання світлодіодів протягом 10 років дозволить заощадити більше 1 трильйона доларів на витратах на електроенергію, позбавить необхідності добувати майже мільярд барелів нафти за 10 років і призведе до значного скорочення викидів вуглекислого газу, найпоширеніший парниковий газ.

Усі ці переваги роблять світлодіоди гарною заміною джерелам світла, каже Шуберт, додаючи, що саме тому останнім часом відбулося величезне розширення індустрії світлодіодів, що росте двозначними темпами. Однак, додає він, справжній потенціал світлодіодного освітлення полягає в їхній здатності трансформувати, а не просто замінювати світлотехніку.

«Заміна – це добре, – каже Шуберт. Але ми повинні вийти за рамки парадигми заміни, щоб побачити справжні переваги світлодіодного освітлення. Шуберт уявляє собі день, коли перемикачі світла поступляться місцем світловим щитам, які контролюють не тільки яскравість світла, але і його колірну температуру і відтінок. Спектри світла можна налаштовувати всім довжин хвиль, точно відповідати якостям сонячного світла і, наприклад, змінювати ці характеристики залежно від часу доби. Це може зробити революцію в домашньому сільському господарстві та допомогти працівникам, які працюють у нічну зміну, та людям з порушенням біоритмів. Використання поляризованого світла від світлодіодів може також покращити комп'ютерні дисплеї та зменшити відблиски від автомобільних фар.

У статті Шуберт пояснює, як такі «розумні» джерела світла майбутнього можуть використати величезний потенціал світлодіодів.