Спори щодо використання енергозберігаючих ламп для освітлення житлових приміщень продовжуються тривалий час. Вже більше десяти років їм приписують рятівну роль у боротьбі зі зміною клімату за рахунок зниження викидів вуглекислого газу, не знаючи багатьох проблем, що стосуються здоров'я людини та захисту навколишнього середовища.

  Тема шкоди застосування енергозберігаючих ламп для освітлення викликає багато подивів, адже всюди йде їхня активна пропаганда. Проте в рамках наукових публікацій у Європі проводиться інформаційна кампанія про наслідки для здоров'я, пов'язані з використанням цих видів висвітлення. З 2012 року в усьому Європейському Союзі заборонено використання ламп розжарювання, щоб максимально впровадити енергоефективніші способи освітлення. Але якою ціною?

Компактні люмінесцентні лампи (відомі як енергозберігаючі лампи) можуть призвести до серйозних пошкоджень частини населення, що страждає від таких захворювань, як вовчак, форми дерматиту або екземи, аутизм, епілепсія, мігрень, деякі типи порфірії та багато інших. Ці групи людей можуть мати серйозні болючі реакції на енергоефективне висвітлення.

Популярні сьогодні енергозберігаючі лампи, що розповсюджуються повсюдно, на жаль, мають три основні проблеми: електромагнітне випромінювання, вміст ртуті та ультрафіолетове випромінювання. Ось уривок із статті, опублікованої в журналі Icarus.

Електромагнітне випромінювання
Вироби показують, що компактні люмінесцентні лампи на невеликій відстані від джерела (до 1 метра) генерують потужні електромагнітні поля. Незалежний французький центр досліджень CRIIREM не рекомендує використовувати енергозберігаючі лампочки на невеликих відстанях, наприклад, для освітлення тумбочки у спальні чи столах. Заборона використання ламп розжарювання призводить до збільшення кількості осіб, які піддаються високому рівню електромагнітного випромінювання.

Є також ознаки того, що електромагнітне поле, яке створюється компактними люмінесцентними лампами, може «переміщатися» в межах електричних проводів, піддаючи людей так званому "електричному забруднення" всього будинку. Дослідження, результати яких були опубліковані в червні 2008 року в американському журналі промислової медицини, показали, що це забруднення електроенергією збільшує вп'ятеро ризик захворювання на рак. Негативний вплив забруднення електроенергією також наголосили на дослідженнях, проведених канадським дослідником Мартою Хавасом (Marta Havas).

Галогенні лампи низької напруги (12) також можуть бути шкідливими, оскільки в них електромагнітне поле генерується трансформатором. Галогенні лампи 220 не мають такого ефекту.

Ртуть
Компактні люмінесцентні лампи містять від 3 до 5 міліграмів ртуті – високотоксичної речовини для мозку, нервової системи, нирок та печінки. Хоча ця кількість мало, її більш ніж достатньо, щоб завдати серйозної шкоди вашому здоров'ю. Зокрема, існує ризик для вагітних жінок та маленьких дітей, тому що ртуть впливає на розвиток мозку та нервової системи плода та новонародженого.

Проведені оцінки показують, що пошкодження енергозберігаючих ламп призводить до поширення парів ртуті та значного перевищення їх безпечної концентрації протягом кількох тижнів. Непридатні лампи, які не утилізуються належним чином, можуть розбитися, виділяючи пари ртуті у місті або на звалищах, де ртуть забруднює повітря, воду та ґрунт. Отже, заборона ламп розжарювання та подальше збільшення використання люмінесцентних ламп призведе до істотного збільшення концентрації ртуті в наших будинках та на вулицях наших міст.

Ультрафіолетове випромінювання
Компактні люмінесцентні лампи без подвійної захисної оболонки (і навіть деякі види галогенних ламп) випромінюють УФ-У та УФ-С промені. Добре відомо, що ці типи випромінювання шкідливі для шкіри, збільшуючи ризик виникнення раку шкіри та для очей, сприяючи розвитку катаракти. Декілька досліджень, по суті, показує, що люмінесцентні лампи підвищують ризик зараження раком шкіри. Британська асоціація дерматологів стверджує, що причиною шкірних захворювань окремих людей є чутливість до світла, а погіршення та загострення симптомів хвороби пов'язане з використанням енергозберігаючих ламп. Алергічні симптоми у вигляді травм, подібних до опіків від сонця, можуть проявлятися навіть у тих, хто до цього не мав проблем зі шкірою.

Додатковий захист у вигляді подвійної трубки може обійти проблему УФ-випромінювання, але поки КЛЛ продаються без подвійного захисту, ультрафіолетове випромінювання, як і раніше, є високим фактором ризику.

Інші проблеми
Інші проблеми, пов'язані з використанням КЛЛ, включають мерехтіння світла, яке може викликати головний біль, втому очей і проблеми з концентрацією уваги, і високий відсоток синьої складової світла, що, як відомо, знижує вироблення мелатоніну, що, у свою чергу, може бути причиною розладу сну, раку, серцевих нападів.

Що ж робити?
Нагадаємо, що сьогодні статіють все більше поширення інші технології, безумовно, більш ефективні, наприклад, світлодіодне освітлення, яке частково вирішить усі перелічені проблеми. Ми повинні також пам'ятати, що найкраще світло – це природне денне світло, яким ми могли б наповнити більшу частину нашого будинку. В інших випадках можна продовжувати використовувати люмінесцентні лампи, але з більшою усвідомленістю та розсудливістю. Старі лампи розжарювання, коли вони включені в помірних кількостях, безумовно, дадуть нам тепліше і приємніше світло. Якщо ви хочете серйозно почати економити, подумайте, що освітлення поглинає лише 15% споживаної енергії. Для збільшення енергоефективності будинку, безумовно, одним із пріоритетів має стати економія енергії, що витрачається на опалення та охолодження будівель.